Kérdezem
Kardos-életmű áttekintés
2024. március 28.
Tíz év után ismét Kardos Tamás fotókiállítás nyílik Szolnokon. Ennek apropója azonban nem az elmúlt tíz év, hanem az a hetven, amit Szolnok szülötte és egykori lakója idén töltött be. A lassan egy évtizede Kőszegszerdahelyen élő, ám Szolnokon továbbra is legendás fotóssal beszélgettünk.
- Hogyhogy újra Szolnokon állít ki Kardos Tamás?
- Az egész azzal kezdődött, hogy elfogyott a Múltlapozgató című könyvem, és felhívtak, hogy kellene csinálni belőle egy frissített változatot, amiben mondjuk, már a városháza tornyai meg a RepTár is benne van. Aztán szó szót követett, kiderült, hogy idén vagyok hetvenéves, úgyhogy nemcsak a könyv állt össze, hanem a kiállítás ötlete is. Így az április 5-ei kiállításmegnyitó egyben a "ráncfelvarrott" Múltlapozgató, azaz a Múltkor című szolnoki képeskönyv bemutatója is lesz.
- Mit láthatunk majd a kiállításon? Életmű? Szolnoki anyag? Csupa újdonság?
- Talán az életmű áttekintés a legjobb meghatározás. Mert természetesen lesz néhány kép, amiket az első munkahelyemen, a Hetényi Géza Kórházban készítettem. Meg persze lesznek olyan ismert fotók is, amiket már nagyon sok helyen kiállítottam, de egyszerűen nem lehet kihagyni. Ám az anyag legalább 60%-a olyan kép, amiket az elmúlt tíz évben csináltam, tehát a szolnokiak még biztosan nem láthatták ilyen formában őket.
- A Kőszeg melletti új otthonából hogyan lehetett készülni erre a kiállításra?
- Azért rendszeresen járok Szolnokra, és amikor eldőlt, hogy ismét lesz kiállításom, akkor szépen bementem az Agóra galériájába, mindent lemértem, lerajzoltam, majd az egészből makettet csináltam, és miközben Thaiföldön pihentem, a legmelegebb déli órákban kitaláltam ezt a kiállítást. Úgyhogy semmi szándékosság nincs abban, hogy éppen 99 kép kerül majd a falakra. Nem volt könnyű válogatni, volt is olyan kép, amiért vérzett a szívem, de hát a hely adottságai ennyit bírnak el. Az első adagot már ezen a héten leviszem, aztán a kiállítás előtti napon mindent szépen elrendezünk, és helyükre kerülnek a feliratok is.
- Könyv nem lesz az anyagból?
- A hatvanéves kiállítás után jelent meg egy kötet, de hát akkor még dolgoztam, megengedhettem magamnak egy ilyen drága mulatságot. És tudom, hogy éppúgy szenvednék 3-400 képet kiválasztani egy könyvhöz, mint ahogy ezzel a 99-cel kínlódtam, mert már túl sok közül kell válogatni.
- Hét évvel ezelőtt beszélgettünk, amikor kőszegszerdahelyi állandó lakos lett.
- És azóta is nagyon jól érzem magam az új lakóhelyemen. Rengeteget utazok, miközben tagja vagyok a kőszegi Csók István Művészeti Egyesületnek, akikkel rendszeresen járok táborokba, csinálunk közös kiállításokat. És, hát az elmúlt években ezen a tájon is terjedt a hírem, úgyhogy Szentgotthárdtól Sopronig és Szombathelyig, nagyon sok helyen kiállítottam, és ez idén is így lesz. Ha már Szolnokon lesz 70 éves ünnepi kiállításom, akkor a szombathelyi Agóra is csinál egyet. Őszintén megmondom, nagyon jól esett, amikor a szolnoki kiállítás híre alá valaki odakommentelte a Facebook-on, hogy "Tamáskám gyere vissza, mert nagyon hiányzol". Mire más meg erre írt, hogy "most már nekünk is nagyon hiányoznál Szombathelyen".
- A 60 éves kiállítás anyagát a Canon kinyomtatta, amit eladott, és a bevételből a szolnoki Waldorf és a Széchenyi körúti "piros" iskola művészetet tanuló diákjait támogatta. A hetvenéves szolnoki kiállítás anyagával mi lesz április 27-e után?
- Másfél évtizedig voltam a Hetényi Géza kórház fotósa, ahol a feleségemet is megismertem, aki ott dolgozott gyerekorvosként. Úgyhogy ennek a kiállításnak az anyagát is eladom, és a nagyítási költségeken fölül befolyó pénzt felajánlom a szolnoki kórház gyermekosztályát segítő alapítványnak, akik egy speciális, de rém drága ágyat szeretnének vásárolni. Magyarul, ha valakinek megtetszik valamelyik kép, mindegyik alatt, a cím mellett lesz egy szám is, ami alapján, a helyszínen, a kiállításra vigyázóknál lefoglalhatja a fotót. Bontáskor pedig el lehet vinni, ami ritka alkalom, mert nem szoktam eladni a képeimet. De hát miért ne segítsek?
(A cikk illusztrációi Kardos Tamás 2024. április 5-én délután, a szolnoki Agórában nyíló kiállításának anyagából valók.)
Album
ZUK-ok a Belón
A lengyel autóipar kisteherautói sorakoznak az éppen görög nevet viselő szolnoki főutcán, nem sokkal azt követően, hogy a várost átszelő 4-es főút nyomvonalát véglegesítették. A Fortepanon található UVATERV fotóval kapcsolatban feltehető a kérdés, hogy mit keresnek a gyalogosok az út közepén.
AKB
Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.
SzoborPark
Tanácsházi négyek
A szolnoki városháza dísztermét tanácsháza korában, tehát, ha jól sejtem, 1990-ig négy mellszobor díszítette. Mivel személyes emlékeim nem voltak róluk, a létezésükről sem tudtam. Egy fotó miatt kezdtem kutakodni utánuk. Ma már tudom: F. Bede, Hoksári, Tóth és Keskeny szobrok voltak.