Kérdezem
A Merengő Krisztus megmentése
2020. január 29.
Szolnok egyik legrégebbi köztéri szobra a Madách utca végén álló Merengő Krisztus - máshol Szomorú vagy Ülő Jézus. A több mint 200 éves szobor egy 160 éves baldachinos építmény alatt található, amelyet néhány hete meg kellett támasztani. Dombi Gábor építésszel beszélgettünk.
- Miért vált hirtelen szükségessé Szolnok egyik legismertebb szobrának a megtámasztása?
- Néhány héttel ezelőtt a Templom és a Madách utca kereszteződésénél komoly gázszivárgást észleltek. A TIGÁZ szakembereinek nem volt más lehetőségük, minthogy a veszély elhárítása érdekében, a Merengő Krisztus mellett, egy hatalmas gödröt ássanak. Visszatemetni azonban csak nagyon óvatosan tudták, mert a már előtte sem túl jó állapotban lévő szobor, pontosabban a fölötte lévő baldachinos felépítmény összedőléssel fenyegetett.
- Az mit jelent, hogy már előtte sem volt túl jó állapotban?
- A közelben lakom, naponta többször is elmegyek a szobor mellett, és már szabad szemmel is jól látható volt, hogy a felépítmény megdőlt. Mivel műemlékvédelmi és épületszerkezeti szakértő vagyok, nem tudtam megállni, hogy tavaly augusztusban ne készítsek a Merengő Krisztusról szakértői véleményt, ami az állékonyságot és az összedőlés lehetőségét vizsgálta. Már akkor is egyértelműen látszott, hogy a felépítményt az összedőlés fenyegeti. A baldachint tartó oszlopok megdőltek, nem képesek a teher megtartására, és a kőoszlopok egyes elemei között is megszűnt a kohézió.
- Mi vezethetett ide?
- Ez egy nagyon hosszú folyamat lehetett. A szobor és a felépítménye az 1860-as évektől áll ezen a helyen. Eredetileg egy kicsit kiemelkedett a talaj szintjéből. Az elmúlt 160 évben azonban nagyon sok minden történt a környéken, például a különböző közművek lefektetése. A szoborhoz és a felépítményhez komolyabban valamikor a nyolcvanas években, illetve 1996-ban nyúltak hozzá.
- Mi lesz a szobor és a felépítmény sorsa?
- A felújítása már két évvel ezelőtt is komolyan felmerült, sőt ehhez pályázni is akart a város, merthogy tulajdonjogilag az övé a műemlék. Akkor ez nem sikerült, most azonban úgy tűnik, mindenki számára egyértelmű, hogy a Merengő Krisztust meg kell menteni, mert tényleg összedőlhet. A legutóbbi egyeztetések eredményeként elindult a felújítás tervezése, hogy idén be lehessen adni a pályázatot. Aminek eredményétől függetlenül érződik a szándék a felújításra. De mivel ez többféle, speciális munkát igényel, jó, ha az év végére készen lehet.
- Fölröppent a hír, hogy közel 20 millió forintba fog kerülni a szobor megmentése.
- Pontosabban a megmentése, az áthelyezése és a körülötte lévő, ma kissé elhanyagolt tér rendezése. Egyértelmű ugyanis annak a szándéka, hogy a szobrot és a baldachint másfél-két méterrel a terecske közepe felé áthelyezzék. Részben azért, hogy egy esetleges újabb közműhiba ne veszélyeztesse, másrészt kicsit védettebb helyre kerüljön. Emellett szeretnénk nagyjából egy három lépcső magasságú talapzaton kiemelni a talaj szintjéből. Ha pedig mindez megtörténik, a térrel is kezdeni kell valamit, így annak rendezése, parkosítása, utcabútorokkal való felszerelése is benne van ebben az összegben.
- Az is elhangzott, hogy gyűjtés is indul a szobor megmentésére.
- Ez nem tudom, hol hangzott el először, mindenesetre a katolikus egyház szolnoki plébániája azonnal felkarolta az ügyet, és nyitottak is egy számlát Szomorú Jézus megnevezéssel - OTP 11745004-24515199 -, amire elkülönítve gyűjtik az adományokat. Ezt én is fontosnak tartom, hiszen Szolnok legrégebbi szobra mégiscsak a miénk. És minden pluszforrás jól jöhet ahhoz, hogy végre tökéletesen felújítsuk, és évtizedekig biztonságba tudhassuk a most még veszélyben lévő szobrot.
Album

Jellegzetes jellegtelen
Egy magyarázat szerint, azért lett ilyen - szerintem ronda - a színház főbejárata 1963-ban, mert a tervező a szomszédban álló tízemeleteshez akarta igazítani az épület küllemét. Ez a védekezés a dátumokon bukik meg.
AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.
SzoborPark

Nagy Lajosra emlékezve
Az egykori Nemzeti Szálló - ma két bank - falán, a Szapáry utcában van egy emléktábla, ami Nagy Lajosra, a neves íróra emlékeztet, aki 1932-ben három hetet töltött városunkban. A tábla helye és szinte minden sora magyarázatra szorul.