Kérdezem
A Tabán 10. megmentése
2011. február 15.
A Tabán utolsó, eredeti lakóházát szeretné megmenteni Tokai Attila és csapata. Céljuk, hogy a meglévő Tájház mellett a városrész emlékeit bemutató "múzeum" jöjjön ott létre, majd esetleg egy harmadik ház bekapcsolásával életre kelljen a Bohém Tabán.
- Az édesanyámék az ötvenes években, Túrkevéről kerültek Szolnokra, és először a Tabán szélén, a Somogyi Béla utcában laktak - meséli Szudi Miklósné Csízi Eszter, a Tabán 10. utolsó lakójának a lánya. - Nagyon sok ismerősük lett a Tabánból, és amikor a 10-ben lakó Ádám Gyetra néni 1963-ban meghalt, megvették a házát. Ott töltöttem a gyerekkoromat, és ma már nagyon bánom, hogy a ház padlásán talált színházi kellékeket annak idején szétdobáltuk. Ugyanis Gyetra néninél sok színész is bérelt szobát.
- Hogy maradt meg ez a ház, miközben körülötte egy új városrész épült?
- Az édesanyám ragaszkodott hozzá. Azt mondta, ha neki innen el kell mennie, meghal. Hiába kérték tőle többen is a házat, nem adta. Ahogy nem engedte a kisajátítást, úgy nem adta oda 15 éve 16 millióért sem. Nem lett se a víz, se a gáz bevezetve, csak villany van. Tavaly nyáron hunyt el, és lényegében a ház úgy maradt meg, ahogy a hatvanas évek elején megvették. Eredetiek az ablakok, a vályogból vert falak, csak tapasztani és festeni kellene.
- Önök is támogatnák, hogy így maradjon meg a ház? Gondolom, az egyik utolsó építési telekre lenne vevő a Tabánban?
- Hárman vagyunk testvérek. Amikor az édesanyánk meghalt, felajánlottuk a múzeumnak, hogy mint az utolsó tabáni házak egyikét, vegyék meg. Sajnos nem volt rá pénzük, így egy darabog hirdettük. Aztán egyszer éppen a kertben pakolásztunk, amikor Attila (Tokai Attila - a szerk.) bekéredzkedett, hogy megnézze, és mondta, milyen jó lenne megmenteni. Nekünk is megtetszett az ötlet, mert mi is örülnénk, ha a gyerekkorunk helyszíne megmaradna. Ha Attiláéknak sikerül összegyűjteni a 15 millió forintot, akkor nekik adjuk el a házat.
- Azt szeretnénk, ha a Tabán 10. megmaradna - veszi át a szót az ötletgazda Tokai Attila. - A régi Tabán életét bemutató, kvázi múzeumot alakítanánk ki benne, illetve egy közösségi helyiséget. A Tabánnal kapcsolatos anyag gyűjtését már megkezdtük, és február 19-én, amikor először kinyitjuk a házat, meg is mutatjuk a közönségnek.
- Tehát már a megvásárlás előtt is működni fog a Tabán 10?
- Még csak egy-egy napra, mert nem merjük itt hagyni az alakuló gyűjtemény darabjait. A hosszabb távú cél az lenne, ha a meglévő Tájházzal, illetve az 50-es számú házzal összekapcsolva egy komolyabb turisztikai attrakció jönne létre. Azt szeretnénk, ha a régi Tabán egy kicsit újra életre kelne. Nemcsak turisták jönnének, de művészek is, akik itt újra festenek, fotóznak vagy éppen kerámia tárgyakat készítenek. Amikor elkezdték a mai Tabánt kialakítani, volt erre egy terv, ami Nagy István nevéhez köthető. Akkor úgy gondolták, hogy négy-öt régi házat megmentenek, amelyeket skanzenszerűen megőriznek. Aztán persze elfogytak a házak. Pedig a terv nagyon jó, hiszen a Tabánnal szemben ott az utolsó működő művésztelep, azaz a vár. Ez a két helyszín nagyon jól kiegészíthetné egymást.
- Kikkel akarják a Tabán 10-et megmenteni?
- A február 19-i bemutatkozás után szervezett formát öltünk majd. Most még csak a három örökössel és két barátommal próbáljuk megalapozni a majdani "múzeumot". Remélem, hogy hamarosan létrejön majd egy egyesület, amelyik a Tabán és a Vár megújításáért dolgozna, és akkor a komolyabb gyűjtés és megkezdődhet. Bízunk abban is, hogy találunk olyan pályázatot, amelyik közelebb visz a tervünk megvalósításához.
Album

Iskola a háború határán
A Belvárosi iskolát ábrázoló képeslapot Róth Dezső papíráruháza hozta forgalomba 1942 kora nyarán, és minden bizonnyal egy a frontra indulást nálunk váró hódmezővásárhelyi illetőségű fiatalember küldte egy számára kedves hölgynek Szolnokról.
AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.
SzoborPark

A Tiszai hajósok emlékműve
A Tiszaparti - és benne a Béres József - sétány megújulásával a Tisza-híd belvárosi lábánál lévő Lajos József dombormű környéke is megszépült. Esti megvilágításban, mintha gyertyák lennének előtte, különös a hangulata. Ezért gondoltam, hogy érdemes egy kicsit beszélni is róla.