Levéltár

Mást is tudunk?

2025. január 19.


Rajtam csak annyi múlt, hogy megírtam. Igazából a téma miatt lett az utóbbi hónapok legsikeresebb cikke a Szolnok 950 nyitógáláról szóló beszámoló. De lesz-e folytatás?

A blogSzolnok Ajánlom rovatában 2025. január 13-án jelent meg a Mi ezt tudjuk? című beszámoló és kritika a január 11-ei, Szolnok 950 nyitógáláról. A cikk itt olvasható el:

http://www.blogszolnok.hu/ajanlom_mi_ezt_tudjuk

 

Sz. Tibor: Nos, bármilyen rendezvény, előadás, konferencia stb. megrendezésekor előfordulhat a "jólvanezígy" effektus. DE: a 950 éves rendezvénysorozat kapcsán ez kerülendő lett volna. Még csak az érzete is. Természetesen lehet erről beszélni. Ahogy a milliárdos bástyaberuházás megvalósításáról, szükségességéről és hasznosításáról is. Ugye a nyugdíjas narancskórus "fantasztikusként" írja le a hangulatot. A propaganda uralni akarja a pillanatot. De a folyamatos, évek óta tartó túlzás-kommunikáció olyan, mint a boomeráng. Visszaüt. A probléma az, hogy az a Szolnok-fogalom, amiben a szervezők (és ahogy megtudtuk, a nyugdíjas expolgármesternek arányaiban hasonló sarzsik járnak a Szolnok950 projekt vezetőjeként, mint a bukott köztársasági elnöknek) gondolkodnak, kirekesztő. Egy város sem lehet kirekesztő. Szolnok sem az, hiszen megélte a 950. évfordulóját. Kívánom, hogy ebben a szülinapos évben ezt a programot ne felülről irányítsák, hanem gondolkodjanak stratégiában és közösségi tervezésben. Hasznos volna felismerni, hogy ez a munka nem pártfeladat. De, ha már annak gondolja az expolgármester, akkor tudnia kell, hogy minden tömegpárt belebukik abba, ha csak felülről irányítják. Úgy látom, hogy ez a folyamat a következő fokozatba kapcsolt Szolnokon is.

N. Zsuzsanna: Tisztelt Bajnai Zsolt! Teljes mértékben egyetértek a jubileumi műsorról írt véleményével. Talán a politikai felhangokkal vitatkoznék, de ez más dolog. Én is azon gondolkodtam a műsor közben, hogy én vagyok hülye, hogy mindenki tapsolt, ujjongott, én meg bambán ültem, és nagyon nem értettem, milyen vidéki kultúrházban vagyok, mondjuk, a 80-as években. Nem értettem, hogy mi a cél: Szolnok múltját és jelenét bemutatni vagy egy akármilyen showműsort rendezni? Ebben a műsorban szinte semmi lokálpatriotizmus nem volt. Mi maradt még ki? A színház, a művésztelep, a múzeum megemlítése, s igen, ha már sport, miért nem emelték ki az olimpiai bajnokainkat? Miért kellett "idegen" műsorközlőket felkérni? Nincsenek nekünk helyi, szépen beszélő színészeink vagy akár tanáraink? Hol volt a Szolnoki Szimfonikus Zenekar? Egyetértek a vetítés koncepciónélküliségével is. Vagy semmit, vagy majdnem mindent. S a műsor! Mit keresett is a Hazám, hazám dal? Nagyon szép, de most a haza egy kis közösségéről szólt. Ugyanúgy a Stefániás dalnak sem volt itt semmi helye. A "híres" popsztárnál minimum a szolnoki származásút Judyt vártam. Erre jött egy ismeretlen. Radó Denis neve el sem hangzott, fel sem hívták a színpadra, pedig a plakátok szerint ő rendezte a műsort. Érdekes kísérlet volt a néptánc vegyítése a Légierő Zenekarral meg az énekkarral, de azért alapvetően mindenki idegen szerepben "szenvedett": a néptáncosok nem énekelhettek, a népzenészek nem a talpalávalót húzták a táncosoknak stb. Amúgy is van nekünk egy Sodrás nevű népzenei együttesünk. Miért is hívtak Békés megyei együttest? S ha már annyi diák jelen volt, mert jönniük kellett, nem lehetett volna nekik is szóló műsorszámokat adni? Azért tudjuk, hogy az operett meg az opera nem igazán az ő műfajuk. Akkor legalább a "popsztár" ne 50-60 éves "bácsika" lett volna! Összességében nem tudtak a rendezők bánni Szolnok múltbeli és jelenbeli kincseivel. S ezzel sok múltbeli és jelenlegi művészt, együttest, tudós embert megsértettek. S az egész estét - az egyébként kitűnő - Légierő Zenekar uralta, pedig ők csak egy a sok kincsünk közül. Sajnálom, hogy a "nép" egy katyvaszt kapott, s nem méltó nyitányát egy jubileumi évnek.

K. Róbert: Azt hittem velem van a baj. Állítólag egy grandiózus showműsort láthattunk. Nekem sok jelző eszembe jutott ezen kívül.

K. Anna: Bajnai Zsolt minden szava élő tükör. A várost megszégyenítő jubileumi esemény megerősíti bennünk, hogy a volt polgármester kultuszmocsárban fetrengve még mindig nem látja be, hogy neki bizony levitézlett. Ez a jubileumi ünnepségnek nevezett rendezvény szégyen a szervezőkre nézve. Ha belenéznének a tükörbe, lehajtott fejjel elkullognának. Már, ha van bennük tisztesség. Sok minden történt az utóbbi évtizedekben a városunkban, ami nem dicsőséges tett, hanem szégyellnivaló, mondhatni dicstelen tett, kezdve az MTE pálya, a Dami, a strandfürdő, a lepusztulásra ítélt értékes épületek sora. A tettekkel együtt jár az árnyék, amit nem lehet csilivili módon kitörölni belőlünk. Már nem vagyunk vevők a lózungokra, legfőképpen nem egy levitézlett ember szájából. Ennél többet érdemel a városunk.

Csné Éva: Már akkor szívesen hallgattam volna a fizető nézők véleményét. Elég gáz, ahol Majsai a sztárvendég. Az elhangzott noname nóták gyenge átiratai és hasonlók jelentik a színvonalat, ami a bányászbéka aljánál is lejjebb van!

K. Ida: Kiváló írás, valahol már írtam 1975-ről, arról hogy mire emlékszem az akkori polgármesterről, Kukri Béláról ennyi év távlatából.

Bné G. Zsuzsa: Szégyen!

Nné Katika: Na, itt sem lesz béke sohasem!

Nem telt el negyven perc a cikk megjelenése után, és már csörgött a telefonom. A város kulturális életének egyik fontos szereplője hívott, hogy gratuláljon, és sorolja a hasonló észrevételeit, meg az elképesztő háttérinformációit. És jöttek sorra a kommentek, illetve a közösségi oldalon olyan emberektől személyes, egyetértő és támogató üzenetek, akikkel azt hiszem, élőben talán két szót se váltottam még. Másnap Szolnokon kívül volt dolgom. Volt szolnokiakkal találkoztam, akik azonnal erre a témára tértek, és olyan cifrákat mondtak az "asztalt elengedni képtelenekről", hogy elkerekedett a szemem. És másnap is jöttek a telefonok, az üzenetek, sőt még öt nappal később is hívott valaki, hogy elmesélje, a családjával közösen olvasták a cikket, és mennyire fontosnak tartják. Sőt, ebéd közben, az egyik étteremben is fontosnak tartotta valaki - Szolnok ismert arca -, hogy egyetértéséről és felháborodásáról biztosítson.

Nem mondom, hogy nem esett jól a sok személyes és virtuális hát lapogatás. Nem mondom, hogy nem ad energiát mindez, miközben sokszor azt érzem, szélmalomharcot vívok. Vagy én vagyok az, akik kimondja mások helyett, amikor "meztelen a király", és a mások - sokszor érthetően - örülnek, hogy nem nekik kell, de legalább valaki megteszi, így az ő lelkiismeretük is megtisztul.

De, amikor ezt a cikket (is) megírtam, nem az vezérelt, hogy rázzák a kezemet. Mert ez a cikk sem rólam szól, hanem a városról.

Azért tartottam fontosnak megírni, mert közben (is) azt reméltem, hogy végre a szolnokiak felébrednek, és nemcsak suttogva, egymás között mondják ki, hogy ez így nem mehet tovább, rossz irányba tart a város. Jól esnek az elismerő szavak, de várnám, hogy ezen túl is történjen valami. Mert most úgy áll a dolog, hogy sokaknak - kis túlzással a szolnokiaknak - más a véleménye erről az estéről és másról is, míg a kevesek - nevezzük őket városháziaknak - meg dicsőítve magukat, leépítik Szolnokot.

A tapsoló kezeket, egyetértő gondolatokat a várost építő tettekké kellene varázsolni! Mert az elmúlt hét nekem azt is üzente, nem vagyunk egyedül.

 

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ritkaság, ritka helyről fényképezve
Az újdonság erejével hatott rám ez az Arcanum felületén található képeslap, holott minimum száz, de inkább több éves. Az is eltartott pár pillanatig, hogy azonosítani tudjam, hol is járunk Szolnokon. Szigeti Henrik a Kaszinó elől, nagyjából a mai buszmegállótól fordította kameráját a Kossuth tér felé.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Szolnok első aranykora - 2025. február 10. (hétfő) 18:00

AKB

Kár, hogy sötét
Nem tudom megmondani az okát, de megszerettem a Béres József sétányon álló ledes vízállásjelző-oszlopot, ami a pontos idő mellett a valós idejű vízállást és vízhozamot is mutatta a nap 24 órájában. Lassan öt éve. Néhány hónapja azonban sötét a három különleges képernyő, amihez hasonló csak a fővárosban van. Lehet, hogy csak kivertek valahol egy biztosítékot? Nem lehetne valahogy visszakapcsolni a Tiszához sok szállal kötődő Szolnok e különlegességét?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az építés emlékére is
A Szobor Park Szolnokban helyük van az itteni emléktábláknak is, amelyek épp oly sok üzenetet hordoznak a városról, mint a szobraink. Például a Várkonyi tér 20. számú ház építésének dátumára emlékeztető az épület bejáratánál.

A Szoborpark további képei