[Naplóm]
Zsákutca táblák
2010. október 11.
A szolnoki közbeszéd egyik kedvelt témája a Verseghy Gimnázium előtti mobil útelzárók működése, vagyis a Sóház utca időszakos zsákutcává nyilvánítása. Oly annyira, hogy ez még a választási kampányban is téma volt. A közlekedési táblák kavalkádjával meg nem foglalkozik senki. Holott viccesek.
A választási kampány során az egyik fél a Verseghy Gimnázium előtti utca megnyitása, a másik a zárva tartása mellett érvelt. A magam részéről inkább a zárva tartás mellett teszem le a voksomat azzal az eddig egész jól működő kiegészítéssel, hogy éjszakára, elsősorban a színházlátogatók miatt, megnyitották az átjárót. A mobil útelzárók leengedése vagy működtetése azonban az utóbbi időben oly kaotikus kezd lenni, hogy néha szerencse is kell az átkeléshez. Bevallom, csak most tűnt fel, hogy ezt a kaotikus állapotot a kihelyezett táblák is alátámasztják.
Ha a Tisza Mozi felől érkezünk a Sóház és a Szapáry utcák kereszteződéséhez, akkor ott láthatjuk az első zsákutca táblát. Alatta kiegészítő tábla, amely arról tájékoztat, hogy a zsákutca csak hétfőtől péntekig érvényes, tehát, ha hétvégén érkezünk - bármikor - akkor ezen az útszakaszon, mindkét irányból átkelhetünk.
Tegyük ezt. A Verseghy Gimnázium sarkánál azonban két táblával is találkozunk. A park felőli zsákutca tábla semmiféle kiegészítővel nincs ellátva. Tehát, ha szabályosan közlekedek, akkor a hét minden napján azt kell feltételeznem, hogy zsákutcához értem, ahol soha nincs átjárás.
A helyzet azonban ennél bonyolultabb, hiszen a gimnázium sarkánál áll egy másik zsákutca tábla is. Igaz, nem tudom, azt kinek kellene figyelembe vennie, mivel az a menetiránnyal szemben lett kihelyezve. De legyünk jóindulatú és figyelmes közlekedők. Ez esetben viszont oly módon kell dekódolnunk a közlekedési táblát, hogy az adott útszakasz a hét valamennyi napján zsákutca, kivéve 18 és 6.30 óra között.
A dolog azonban nem ennyire egyszerű. Amennyiben a gimnázium színház felőli oldalán is megkeressük a zsákutcára vonatkozó táblát, akkor újabb információkhoz juthatunk.
Egyrészt az első kiegészítő tábla arról tájékoztat, hogy a zsákutca csak azoknak zsákutca, akiknek erre engedélyük van. Avagy arról, hogy a zsákutca mindenkinek zsákutca, de lehet olyan engedélyt szerezni, amitől nem az. Netán arról, hogy ez a kiegészítés azt volna hivatott jelezni: itt egy mobil utcalezárással lesz dolgunk, amit bizonyos esetekben feloldanak.
A zsákutca tábla alatt további két kiegészítő tábla is el lett helyezve. Az egyik a 18-6.30 óráig, a másik a hétfőtől péntekig kiegészítést tartalmazza, tehát érthetem úgy, hogy a zsákutca csak munkanapokon 6.30 órától 18 óráig zsákutca.
A gond csak az, hogy ugyanarra az útszakaszra négy különböző tájékoztatás érvényes. Amit még ki lehet egészíteni azzal, hogy a mobil útelzárók sokszor hétköznap is le vannak engedve, tehát szabad az út, azaz a gyakorlat és a táblák között semmiféle összefüggés nem áll fenn. A zsákutca tábla ugyanis csak egy tájékoztató tábla, rajtam múlik, hogy bemegyek egy ilyen utcába vagy nem.
A magam részéről azonban szeretem tudni, hogy mikor érdemes arra járnom. Nem Budapesten vagyunk, ahol az egyazon utca két oldalát birtokló két kerület képtelen megegyezni, mi legyen a közös utcában! Valaki eldönthetné, hogy a Verseghy gimi előtt mi a szabály. Aztán, ha ez megvan, akkor adjon egyértelmű utasításokat, azt meg az erre illetékesek hajtsák végre. Szerintem ez sokkal egyszerűbb, mint hülyét csinálni magunkból.
Album

ZUK-ok a Belón
A lengyel autóipar kisteherautói sorakoznak az éppen görög nevet viselő szolnoki főutcán, nem sokkal azt követően, hogy a várost átszelő 4-es főút nyomvonalát véglegesítették. A Fortepanon található UVATERV fotóval kapcsolatban feltehető a kérdés, hogy mit keresnek a gyalogosok az út közepén.
AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.
SzoborPark

A hortobágyi 12 emlékére
A Hetényi Géza Kórház egyik kis belső udvarán bújik meg egy 2013-ban elhelyezett fekete emléktábla. A 12 hortobágyi kényszermunkatábor valamelyikéből a szolnoki kórházba került és itt elhunyt kitelepítetteknek állít emléket. Talán nem haszontalan némi magyarázatot fűzni hozzá.