[1xvolt]

Elsőségek kertje

2025. április 02.

A Szolnok valamikori VI. kerületének egy részét alkotó Czakó-kert meglepően sok elsőséget tudhat magáénak. Itt épült Szolnok első modern laktanyája, sportuszodája, felüljárója, de automata gépkocsimosója is. Ma a 402-es és a 32-es főutak, a vasút és a Járműjavító határolja.

Az Élő blogSzolnok Anno következő előadásának - április 7., 18.00 óra, Tisza mozi - plakátolása közben lezajlott beszélgetések döbbentettek rá, hogy mennyire a feledés homályába vesztek Szolnok egykori városrészei. Holott a két háború között megjelent Szolnok térképeken még teljesen természetes volt, hogy nemcsak a tíz kerületet, de azon belül legalább húsz városrészt is megadtak. Igaz, az elmúlt száz évben sok új városrésznév is született. Mindenesetre nem árt, ha a Czakó-kert néhány elsőségének felsorolása előtt magát a városrészt is megpróbáljuk körülhatárolni. Az általam ezen a néven nevezett területet a Budapest és az Abonyi út felüljáró közötti vasúti sínek, a Bajcsy-Zsilinszky út, a József Attila út egy része, illetve a MÁV Járműjavító kerítése és az oda vezető sínpárok határolják. Nem megfeledkezve arról, hogy a néhai szolnoki VI. kerületből egykor jóval nagyobb részt foglalhatott el a régiek által Czakókertnek írt terület.

A 19. század első felében az akkori városhatártól még távol eső rész akkor kezdett szervesülni a városszerkezetbe, amikor elkészült a Szolnoktól Debrecen irányába tartó vasútvonal. Nem véletlen, hogy addig nem nagyon jelölnek semmit a térképek ezen a helyen, miközben a század végén már feltűnik a 4775-ös helyrajzi szám mellett Czakó Péter neve. Nem zárható ki, hogy esetleg ő volt a városrész névadója, miként az sem, hogy egy ugyanilyen nevet viselő másik, jelentősebb birtokkal rendelkező lakó miatt kezdték Czakó-kertnek nevezni a környéket a szolnokiak. Szurovecz Pál mindenesetre a mai Rákóczi úti iskola elődjét, a Nagyváros egyik első elemi tanodáját is Czakó-kertiként jelölte.

A terület fejlődésének Szolnok első modern laktanyája adhatott lendületet, amit 1893-94-ben építettek, és közel száz évig szolgált három, nagyon különböző hadsereget. A Laktanya körúton álló kaszárnya a Monarchia, részben Szolnokon állomásozó 68-as gyalogezredének készült - tehát nem huszárlaktanya -, ami 1860-as idetelepülésétől az egykori vár területén volt elhelyezve. A ma a Százados és a József Attila út találkozásánál álló, több pavilonból álló kaszárnya erősen átalakított formájában is őrzi a Monarchia laktanyaépítésének stílusjegyeit, amikből ma már egyre kevesebb lelhető fel az országban. A Magyar Királyi Honvédség után a szovjet Vörös hadsereg által birtokba vett épületek további érdekessége, hogy Kádár János minden bizonnyal innen indult 1956. november 4-én hajnalban, egy szovjet harckocsiban Budapest felé, a forradalom leverésére.

A terület benépesedéséhez a vasútnak lehetett a legtöbb köze, hiszen a két világháború között úgynevezett kisegzisztenciák - kishivatalnokok, tisztviselők, állami alkalmazottak - kezdtek ide építkezni az egyre kisebb méretű telkekre. Szerintem az sem véletlen, hogy a környéken viszonylag sok fedeles kapu található. Mindenesetre a MÁV hatása elvitathatatlan, hiszen az 1910-es évek elején itt nyílt meg a Magyar Királyi Államvasutak sporttelepe. Aminek szomszédságában, ott, ahol ma a MÁV strand található, 1929-ben adták át Szolnok első 50 méteres, sportmedencéjét. A sportuszoda létrehozásán 1922-től ügyködtek a helyi sportbarátok, magának a medencének az építése pedig majdnem három évig tartott, és végül nem kis furfanggal szerezték meg a beruházáshoz szükséges pénzt. Ezzel megteremtve a szolnoki vízilabda bölcsőjét is. (Illusztráció: Soltész Ernő által közzétett, 1969-es fotó a MÁV strandról)

Ugyancsak a vasúthoz köthető a Czakó-kert egy másik elsősége is. A 4-es főút növekvő forgalmát keserítette meg ugyanis a fűtőház előtt lévő, az Abonyi utat keresztező több sín, illetve a miattuk gyakran leengedett sorompók. A harmincas évek végén született döntés Szolnok első vasúti felüljárójának a megépítéséről, aminek terveit Mistéth Endre (1912-2006) készítette. Az 570 méteres műtárgyat Wanner Henrik vállalkozása kezdte építeni 1938-ban, és mint Kolozsvári felüljárót Horthy Miklós jelenlétében 1940-ben adták át. A szerkezet túlélte az 1944 nyári bombázásokat, és 1973-ig szolgálta a 4-es főút és Szolnok forgalmát, hogy aztán átadja helyét az azóta is ott álló Barátság-felüljárónak. (Illusztráció: Szikszai Mihály közlése)

A Czakó-kert fontos szerepet játszott az 1960-as évektől felfutó hazai motorizációban is. Az egyre szaporodó személygépkocsi-állomány szervizelési és javítási igényeinek kielégítésére ugyanis 1963-ban létrehozták az országos hatáskörű Autófenntartó Ipari Trösztöt, azaz az AFIT-ot, aminek XVII-es számú vállalata Szolnokra került. Ennek helyéül jelölték ki a Czakó-kert 4-es főút melletti, másfél hektáros területét, ahol aztán 1967-re felépült az ország akkor legnagyobb gépkocsiszervize, aminek Kelet-Magyarországot kellett ellátnia. Nem véletlen, hogy a pár évvel később, a közelben átadott 605-ös számú szakmunkásképző az autós szakmák képzőhelye is lett, miként az sem, hogy 1972-ben itt - egész pontosan a Százados úton - nyílt meg a város első, automata gépkocsimosója. (Fotó: Fortepan.hu - Az AFIT-telep a nyolcvanas évek elején)


 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Még hiányzik a tárház
A szolnoki "szép" Tisza-hídról 1933-ban vagy legfeljebb 1934 nyarán készült fotón szinte minden látható, amit ma is megörökíthetnénk a Tiszaliget felől. A felvételt a budapesti Knöpfmacher vagy megbízottja készíthette, de a szolnoki Faragó könyv és papíráruház jelentette meg.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Történelmi tényekről
Ma már csak azt tekinthetjük történelmi ténynek, hogy a Megyeháza - anno Szolnok Megye Tanácsának Székháza - főlépcsőházában úgy negyedszázada még látható volt két emléktábla, amelyek 1919-re és 1956-ra emlékeztettek. Persze nem a mai ismereteink szerint.

A Szoborpark további képei