[1xvolt]
Sok otthon született
2025. március 19.
Abban a két évtizedben, amikor szerkezetében a mai Szolnok létrejött, a lakosság száma 50 ezerről 80 ezer fölé nőtt. Bő két évtized alatt két főtér, minimum három lakótelep, tucatnyi kulturális intézmény épült, hiszen arra számítottak, hogy az ezredfordulón már 120 ezer szolnoki lesz.
Szolnok a második világháború előtti lélekszámát nagyjából az ötvenes évek második felére érte el. De már akkor is nyilvánvaló volt, hogy a folytatódó iparfejlesztés, a környékbeli falusi életet alapjaiban átalakító téeszesítés, valamint Szolnok oktatási és szolgáltatási központ jellegének a fejlődése miatt a város lakossága tovább fog emelkedni. Nem a természetes szaporodás, hanem a beköltözések miatt, ami nemcsak a környező településekről történt, de távolabbi megyék is érezhették Szolnok szívóhatását. Nem véletlen például, hogy a Tisza és a Zagyva torkolatban a hatvanas évek legelején felépült a két olajosház, hiszen az alföldi szénhidrogén kitermelés fejlesztése szakembereket követelt, őket pedig akkoriban (is) leginkább megfelelő lakásokkal lehetett a városba csábírtani. (Fotó: Szolnokterv archívum)
Szolnok hatvanas-hetvenesévekbeli története tulajdonképpen a lakásfejlesztések mentén is elmesélhető, és ha kezdő és végpontot akarunk kijelölni ehhez, akkor az imént említett olajosházak mellett a húsz évvel később átadott Árkád adható meg korszakhatárként. A kettő között ugyanis mintegy 30-40 ezer embernek teremtettek új otthont a városban. Az első fejlesztési terület a Zagyván túli városrész volt, ahol a korábbi, szerényebb építkezések után a hatvanas évek elején kapcsolt magasabb fokozatba a lakótelepberuházás. Tulajdonképpen a hetvenes évek elejéig elkészül a sokak által Vosztoknak nevezett, a valóságban 1966 ősze óta Tallinnról elnevezett városrész. Ez Szolnok első, klasszikus lakótelepe, ahol a házak között már iskola, óvoda, bölcsőde, boltok és szolgáltatóházak, sőt mozi is épült, és ahol mintegy ötezer ember talált otthonra. (Fotó: Fortepan)
Kevesen tekintenek önálló lakótelepként a szolnoki vasútállomás előterére, pedig a József Attila és Bajcsy, valamint a Thököly út és a két felüljáró közötti sínek által határolt háromszögben a hatvanas évek eleje és a nyolcvanas évek eleje között egy új városrész jött létre. Ezt alapvetően az különböztette meg a Tallinntól, hogy míg ott "zöldmezős" beruházásként lehetett építkezni, itt szanálni kellett, azaz régi utcák és házak tűntek el. A Jubileumi tér környéki "lakótelep" építése természetesen nem volt annyira egységes sem, mint a Tallinné vagy a későbbieké, de ezt csak a technológia és a tervek folyamatosan változása indokolta. A Bálvány utcai első szövetkezeti házaktól kezdődően, a Mátyás király és a Thököly úti szalagházakon keresztül, szépen jutunk el a Jubileumi teret övező panelekig, és a beruházást - kis túlzással - lezáró 24 emeletesig. Miközben az oktatási intézmények, az üzlethálózat, de még a művelődés színterének fejlesztése is ugyanúgy zajlott, mint a sokkal zártabb és egységesebb lakótelepeken. (Fotó: Dombi Gábor gyűjteménye)
Szolnok első panellakótelepe is ebben az időszakban nőtt ki a földből. A Ságvári körúti sztálinbarokk szalagházak, a Zagyva és a Kossuth utca által közrefogott területre vonatkozóan természetesen grandiózusabb tervek voltak, mint ami végül sikerült, de az elkészült 14 paneltömb így is mintegy ötezer szolnokinak lett az otthona a hetvenes évek közepéig. És bár a tabáni szálloda, a Pólya Tibor út menti panelek, a Zagyva parti pontházak, a mélygarázsos piac, a Sólyom utcai újabb általános iskola, sőt az emeletes garázsok nem épültek meg, Szolnok Tabánnak és Katonavárosnak nevezett városrészeit lényegében eltüntette ez a beruházás. Ami majd a 900 éves évforduló kapcsán számtalan olyan egységet kap - Domus, Szövetség, főiskola -, amelyeket amúgy is fel kellett volna építeni, de jobban hangzott az átadásukat a jubileumhoz kapcsolni. (Fotó: Pápainé Zsuzsa archívuma)
A későbbi Széchenyi lakótelep helyének a keresése már a hatvanas években elindult, és a mai helyszín mellett felmerült a Tallinn városrész és a vasúti töltés közötti terület éppúgy, mint a Holt-Tisza Kertvárossal szembeni partja, illetve Szandaszőlős is. Végül a Kisgyep fejlesztés indult el a hetvenes évek elején, ahol jó pár évig a megfelelő talaj előkészítése és a közművek kialakítása zajlott. A lakásépítés tulajdonképpen csak 1976 tavaszán indult el, az első lakók pedig 1977-ben kezdhettek kiköltözni a város szélére, ahol végül messze nem azt a tervet valósították meg, mint amit eredetileg papírra vetettek. Ráadásul a sok zökkenővel, pénztelenséggel és kényszermegoldásokkal tarkított fejlesztés már a hanyatló Kádár-korra, azaz a nyolcvanas évekre esett. (Fotó: ismeretlen)
A Kádár-kor első két évtizedében indult és terjed el Szolnokon az önálló társasházépítés, aminek nyomait a belváros szinte minden mellékutcája őrzi. Ezeket az építkezéseket kezdetben a vállalatok társadalmi szervezetei fogták össze, majd a hetvenes években már önerős szerveződéseknek is találni nyomát. Az időszak "otthonteremtési emlékei" az úgynevezett KISZ-házak (pl. Kulcs utca) és az a kísérleti lakótelep is, ami az Abonyi út mögött valósult meg a hetvenes években. Szolnok addigi utcaszerkezetére és korábbi városképére legalább ekkora hatással voltak a kor "szörnyszülöttjei", a mindenhol felbukkanó garázssorok, amelyeket sokszor a korábbi belvárosi szérűskertek helyére telepítettek. De, ha már Kádár-kori otthonteremtésről beszélünk, érdemes megemlíteni az önerős építkezések felfutását, ami nemcsak Szandaszőlőst, de a Scheftsik telepet és környékét is alaposan átalakította. (Fotó: Műszaki Tervezés folyóirat)
A hatvanas-hetvenesévek szolnoki változásai természetesen nemcsak az otthonok, de például a Kossuth tér átépítése vagy az új városközpont fejlesztése, sőt, a vasútállomás mintegy két évtizedes fejlesztése mentén is elmesélhető. Amire az Élő blogSzolnok Anno március 24-ei előadásán kísérletet is teszek sok fotóval, képeslappal és térképpel illusztrálva.
Album

Piac a századfordulón
Mármint az előzőn lehetett az a forró nyári hétköznap, amikor a Kossuth teret a Steiner és fia féle házból megörökítette egy fotós, hogy aztán színesre fesse az eredeti képet, így kínálva a mából nézve is különlegesen szép szolnoki anzikszot az azt megfizetni tudóknak.
AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.
SzoborPark

Kátay Endre emléktábla
Véletlenül bukkantam az Alcsi városrészben lévő Tulipán kocsma falán Kátay Endre színművész emléktáblájára, amiről kiderül, hogy a nagyszerű színész Szolnokon született. Február 23-án talán friss koszorú is kerül a tábla alá.