[1xvolt]

Utcasoroló (54.): Nagy Imre körút

2015. december 23.

Négy évtizede létező közterületünk, amely 23 éve viseli az egykori miniszterelnök nevét. A korábbi névadóhoz persze sokkal több köze volt, hiszen Dr. Csanádi György nemcsak kommunista miniszter volt, pár napig Nagy Imre 56-os kormányának a tagja, de a hazai vasúti közlekedés megújítója is.

(Évzáró ismétlés: Ez az írás 2015. október 22-én jelent meg először.)

A Nagy Imre körút Szolnoknak szintén egy olyan közterülete, aminek sem az elejét, sem a végét nem könnyű megtalálni, ráadásul a páros és a páratlan oldalnak sincs túl sok köze egymáshoz. Az ugyanis egy dolog, hogy a körút a Baross és a Mátyás király utak, valamint a Jubileum tér kereszteződésétől - azaz a 24 emeletes tövétől - indul, és a József Attila valamint a Bajcsy találkozásánál ér véget.

A 2-es szám inkább a Baross utca felől található meg könnyebben, ugyanis a körút páros oldalán lévő tízemeletes kapucsengős bejárata az ottani fűtőházra néz. Ahogy az első páros számok is a háztömb mögötti parkoló felől egyértelműbbek inkább. A szalagházak előtti üzletek "per A" jelölésűek, ám nem minden számnak van ilyen alszáma, ráadásul a bankok se nagyon igyekeznek a pontos címűket kiírni. De nem jobb a páratlan oldal eleje sem, hiszen az 1-es és a 3-as számú lépcsőházak ugyancsak a földszintes boltok mögött találhatóak.

Szintén postás legyen a talpán, aki a körút végét elsőre megtalálja. A páros oldal a 22-vel ér véget az iskola után, lényegében a József Attila lakótelep utolsó házával. A páratlan oldal pedig a 15-17-tel erősen rákanyarodik a Bajcsyra, így vele szemben már annak az utcának a páros oldalát találjuk.

Mindezt persze indokolja a Nagy Imre, leánykori nevén Dr. Csanádi körút születése.

Ezt a közterületet ugyanis a Szolnok 900 éves évfordulójára kicsúcsosodó városrendezés hívta életre. A helyén a Könyök, a Család, a Kinizsi és a Sas utcák földszintes házai álltak még a hatvanas években is. Ám az új vasútállomás és az előtte lévő buszvégállomás, illetve a rékasi rámpa megépítése is azt indokolta, hogy egy nagyáteresztő képességű utca nyíljon itt. Sőt, biztos vagyok abban, hogy az előrelátó várostervezők a Csanádi körút létrehozásával, majd a Mátyás király út kiszélesítésével és a Szántó körút megteremtésével egy szolnoki, a városon belül húzódó, de a belvárost tehermenetesítő körút megteremtésében gondolkodtak. Ami, ha a Csáklya utcánál megépülne a második belvárosi Tisza-híd, akkor valóban egy teljes kör lehetne, nagyon sok bosszúságtól megkímélve a Szolnokon élőket.

A Nagy Imre körút tehát együtt született az új állomással, a Jubileum térrel és a köré épülő tízemeletesekkel valamint a József Attila lakóteleppel. Hogy aztán saját jogon megkapja a 2-18. szám alatti tízemeleteseket és az előttük lévő földszintes üzleteket, valamint a 7-17. szám alatt futó négyemeleteseket. Illetve az 1978-ban átadott, akkor még Dr. Csanádi körútinak nevezett, mára Kőrösi Csoma Sándor nevét viselő általános iskolát. Ami emlékeim szerint az első ilyen stílusú, modern oktatási intézmény volt a városban, és sokáig csak "piros iskola" néven volt ismert.

Nem tudom, a tervezés időszakában milyen nevet szántak ennek az utcának, miként azt sem, hogy az 1974-ben elhunyt közlekedési és postaügyi miniszter neve mikor merült fel lehetőségként.

Abban viszont biztos vagyok, hogy az 1905-ben született, mérnöki és közgazdasági diplomát szerzett, 1927-től kis megszakítással 1956-ig a Magyar Államvasutaknál dolgozó - annak vezérigazgatójaként is működő -, majd többször is a közlekedési tárca élére kinevezett szakember nem volt méltatlan a dologra. Persze nem azért, mert 1956-ban a Nagy Imre, majd pár nappal később a Kádár, 1963-tól 1974-ig pedig több kommunista kormánynak is a tagja volt. Sokkal inkább azért, mert az 1945-re összeomlott magyar vasút egyik újraálmodója, újjáépítője, a nagyteljesítményű vasúthálózat, az akkor korszerű mozdony és gördülőállomány megteremtője volt. Kis túlzással és szégyenkezéssel azt is mondhatjuk, hogy a MÁV lényegében a mai napig abból él, azokat a járműveket használja, amit Csanádi idején megterveztek vagy megvettek.

Gondolom, az első szabadon választott önkormányzat jegyzőkönyveit kellene olvasgatni, hogy megtudjuk: miért éppen a Csanádi körutat keresztelték át az 1956-ban is miniszterelnök, majd 1958-ban kivégzett Nagy Imre emlékére. Arról nem is beszélve, hogy vajon erre a döntésre miért kellett majdnem másfél évet várni az új testület felállása után. Mindenesetre ma Szolnok egyik legforgalmasabb utcája a Nagy Imre körút, egyben a 32-es főútnak is a része, ami például avval a kiváltsággal jár, hogy itt még hétvégenként is működnek a jelzőlámpák. Arról pedig a végén felszerelt fix traffipaxok gondoskodnak majd, hogy sokan eszükbe véssék, melyik közterület viseli Szolnokon Nagy Imre nevét.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

BÚÉK Szolnokról 1901-ből
Ennek a képeslapnak a postára adási dátuma elárulja, hogy Szigeti Henrik honnan készíthette ezt a fotót a múlt század elején. A hátlapja pedig arról árulkodik, hogy miért nem tölti ki a fotó az egész elülső oldalt. Miként az is információ: miért halászbárkákkal kívánt valaki boldog újévet 1901-ben.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Így lett Szolnok 900 éves - 2025. április 28. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kandó Kálmán emléktábla?
A róla elnevezett téren álló épület falán találjuk Kandó Kálmán szolnoki emléktábláját. Tudja, hogy merre keresse ezt a teret? A közterületet megtalálva sem biztos, hogy észreveszi az emléktáblát. Ha pedig elolvassa, talán önben is felmerül néhány kérdés.

A Szoborpark további képei