Felénk

Se neve, se gazdája

2023. szeptember 14.

Madártetemek, összefirkált falak, magukra hagyott "utcabútorok", folytonossági hiányos járda, olykor elképesztő huzat. Szolnok belvárosának egy neve nincs közterülete, amely a három legnagyobb áruházat, a két legnagyobb irodaházat és művelődési házat köti össze. Balkán-alsó. Így jó?

A Boldog Sándor István körutat a Szolnok pláza bejáratával összekötő sétánynak, amely mellet egyik oldalon a néhai Centrum, az MMIK, a Pelikán, másik oldalán a vízügyi és az olajos székház valamint az egykori Skála sorakozik, neve sincs, pedig teljes hosszában legalább másfél, a szállodáig tartó részében pedig több mint négy évtizede létezik. Helytörténetileg se tudnánk neki nevet adni, ugyanis a Szolnok egykori III. kerületében, az itteni Ferencvárosban lévő "utca" az új városközpont kialakítása révén jött létre, helyén a hatvanas évek végéig a Csarnok és a Pillangó utca telkei voltak. Legfeljebb azt lehetne rá mondani, hogy a Tófenék utca meghosszabbítása, ami igaz is, hiszen az egykori Sportbolt melletti sikátor akár a folytatásának vagy az elejének is tekinthető. Mindenesetre elvitathatatlan, hogy Szolnok belvárosának egyik forgalmas, helyiek és idegenek által talán gyakran használt közterülete. Balkán-alsón is csak ritkán látható állapotban.

A Boldog Sándor István körútról bekanyarodva, az egykori Centrum oldalában madárürüléken lépkedhetünk, és megcsodálhatjuk az alternatív utcai raktározás, illetve a használaton kívüli bódék sorsát. El nem tudom képzelni, hogy itt valakinek kedv lenne kirakatokat nézegetni. Szemben, a 17 emeletes vízügyi székház tövéhez is közelebb mehetünk, ha átvágunk az elsőre a "sétány a sétányban" utcaépítészeti elvre hajazó növénysoron. Persze ebben sem lesz sok köszönet, mert a lassan ötvenéves épület "hátsó fertálya" nem éppen lelkesítő látvány, és közben érdemes a madártetemekre is figyelni. Bár nem tagadhatjuk, hogy lenyűgöző látvány lentről felnézni a hatalmas házra, ami önmagában sem a környék állapotáról, sem a részben általa kialakított szélcsatornáról nem tehet, ami a legkisebb alföldi szellőt is orkánná alakítja ezen a "sétányon".

Tovább haladva következik a magyar sportszer márkának és az edzőteremnek otthont adó összekötő épület, ami a környék legvállalhatóbb fejlesztése az elmúlt években, kár, hogy nem talált követőkre. Az áruházat és a művelődési házat kiszolgáló belső udvarhoz levezető lépcsők után az 1979-ben átadott Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ illetve az 1982-ben elkészült kőolajos székház, az "új városközpont" két utolsó eleme közé érkezünk. Az olajos székház mellett tessék-lássék módon gondozott park, negyven éve leszúrt és azóta magára hagyott lánctartók, a bokrok tövében meg alternatív illemhely látható. Mindez pedig jól visszatükröződik az MMIK - ma Aba-Novák Agóra - egykori közösségi tereinek irodává alakított helyiségeinek üvegfalain. Talán jobb is, hogy nem fiatalok művelődnek azokban a szobákban.

Ezt követően érünk ki a Hild térre, ami önmagában is megér egy misét a kitalálatlanságával. Leírhatatlan élmény a munkásszállóvá alakított Pelikán erkélyein száradó ruhák látványa, a padokat egyre gyakrabban elfoglaló hajléktalanok cuccai, az olykor láthatóan közösségi térre vágyó, de a szabadég alá szoruló fiatalok és idősebbek csoportjai. A járószinten lévő függőleges eltolódások viszont kiválóan alkalmasak egykis balesetre. Tulajdonképpen elsőre érthetetlen is, hogy itt miért van ez a szinteltolás. Aztán eszünkbe juthat az egész közterület egyik rákfenéje, a sok bába között elvesző gyerek, azaz a sok tulajdonos különböző érdeke. Gyanítható, hogy a térszint telek és tulajdoni határokat is jelöl, ahogy a vízügyi székház tövében a növénysáv, az olajos épület mellett pedig a már nem létező láncsor is. Azaz itt és most legyünk kicsit megengedők: ennek a közterületnek az állapota sem csak a város sara.

A "sétány" utolsó eleme a Pelikán sarka és a pláza bejárata közötti, parkoló autók között futó járda. Az oszlopokon akár másfél évtizedes politikai hirdetések nyomaira is bukkanhatunk, a néhai Skála falán félbemaradt üzenetet olvashatunk. miközben megcsodálhatjuk az egykori szálloda hátsó traktusához épített új, szolnoki, gasztronómiai origót, az OSB lapokból barkácsolt fagyizót. Érdemes itt egy kicsit elidőzni, és a hely üzenetértékét ízlelgetni: bizony ez Szolnok. Amin nem sokat javít a volt szálloda külső lépcsősorának környéke, az épület üzletekké alakított hátsó oldala sem. Mindezt annak fényében is próbáljuk feldolgozni, hogy Szolnok egyik közlekedési, ha tetszik idegenforgalmi kapuja - a buszpályaudvar - is a közelben van, és biztosak lehetünk abban is, hogy sok Szolnokon időző ugrik be a plázába vagy a környék nagyobb üzleteibe. És a látványt is hazaviszi.

Ez van, ezt kell szeretni.

Fussunk neki még egyszer ennek a mondatnak! Ez van, ezt kell szeretni? Szerintem nem. Miként arra is nemmel válaszolnék, hogy a város tehetetlen a területen érintett sok-sok ingatlantulajdonos és bérlő miatt. Szándék, ötlet és elhatározás kérdése lenne ennek a közterületnek a rendbe tétele, ami aztán akár meg is kaphatná a környékről eltűnt Pacsirta utca nevét, és lehetne Pacsirta sétány. Tudok nagyokat álmodni, ez lehetne a Pacsirta projekt, amit az itt lévő, a maguk nemében egyébként különleges épületekre is fel lehetne fűzni, és akár turista látványosságként is értelmezhető lenne. Szép projektje lehetne a Szolnok 950-nek, ahová én történelmi járdát építenék, és hol máshol, ha nem itt mesélném el a 900 éves beruházások eseményeit. De azt is mondhatom: a jelenlegin kívül minden megoldás érdekel.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Épül a víztorony
A nyolcvanas évek közepén egy-egy sötétebb őszi reggelen úgy tűnt, hogy Szolnok határában UFO szállt le. Ami naponta emelkedett.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno

AKB

Állatorvosi híd
Úgy tűnik, nemcsak építeni, de fenntartani sem tud ez a város. Még presztízsberuházásként épített jelképeket sem. Arról már sokszor volt szó, hogy a mindössze 14 éves Tiszavirág-híd rámpái lassan szétesnek, de sajnos érdemes egy pillantást a Tiszaliget felőli virágágyásokra is vetni. Tudom: méhlegelők. Vagy sem karbantartani, sem felújítani, de még kapálni sem tudunk. Bár az is lehet, hogy csak prezentálni akarjuk, ha nem változik semmi, milyen sors vár a drága beruházásainkra.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Sokszorozott lányunk
Szolnok mellett Szentendrén és Nagyatádon még áll egy ugyanilyen szobor, csurgói és ózdi "testvéreinek" viszont bizonytalan a sorsa. Miként a pontos címét, úgy születése és felállítása évét sem lehet megállapítani Kucs Béla nőalakjának. Ami mindenütt szökőkút mellett térdelt.

A Szoborpark további képei