Felénk

Újra Élő blogSzolnok

2024. augusztus 30.

Szeptember 9-én az Így lett Szolnok 900 éves című előadással újra elindul az Élő blogSzolnok sorozat a Tisza mozi E-termében. A kéthetente, hétfőn esténként 18 órakor kezdődő képes előadások ebben a félévben Szolnok egyes városrészeiről szólnak, illetve helyi érdekességeket tekintenek át.

Az idén januárban indult Élő blogSzolnok sorozatnak az év első felében tizennégy előadása volt a Tisza mozi E-termében. A kéthetente jelentkező program a hónap elején Anno alcím alatt Szolnok történetét tekintette át a megyeszékhellyé válástól a hetvenes évek nagy beruházásaiig, míg az adott hónap második előadásai Retro megjelöléssel Magyarország közelmúltjának történelméből szemezgettek. A szezont az Élő blogSzolnok Néző keretében az Így helyes című műsor zárta, ahol Bajnai Zsolt szolnoki novelláiból olvasott fel, amiket Bajnai Marcell gitáron kísért saját dalai kötöttek össze. A Tiszavirág fesztivál idején pedig újra meghallgatható volt az 1876 és 1980 közötti időszakot bemutató, négy helytörténeti előadás.

Az újabb félév tematikája annyiban változik, hogy a havi két előadás december elejéig az Élő blogSzolnok Anno keretében csak Szolnok múltjáról szól majd, míg a nyolcadik, évzáró előadás ismét egy Így helyes, zenés-irodalmi összeállítás lesz. A hét helytörténeti előadás tulajdonképpen két csoportra oszlik, három este Szolnok "városrészeiről" - a Kossuth térről, a Zagyván túli városrészekről és a Tiszaligetről - szól, négy alkalom pedig egy-egy nagyobb témát jár majd körül alkalmanként hatvan-hetven vetített képpel.

Első alkalommal, az Így lett Szolnok 900 éves előadás az 1975-ös jubileum kitalálását, előkészítését, lebonyolítását, tárgyi és épített emlékeit mutatja be, kitérve arra, hogy miért éppen 1975 lett a város jubileuma, és a város első írásos említésének 900 éves évfordulója mellett mi minden indokolta ezt a már 1971-ben meghozott döntést. Ugyancsak szó esik majd más települések Kádár-korban felfedezett többszáz éves történelméről, és a szolnoki jubileum tárgyi emlékeiről, például arról a több mint tízmillió darab egykilogrammos kristálycukorról, amelyek csomagolására rákerült a "900 éves Szolnok" felirat. Mindezek mellett beszélni kell arról is, hogy a jubileuminak gondolt beruházások jelentős részének eredetileg vagy nem 1975-re kellett volna elkészülnie, vagy abban az évben nem is sikerült átadni őket. Mindezek mellett pedig megkerülhetetlen, hogy beszéljünk arról a rengeteg társadalmi munkáról és felajánlásról, amelyek nélkül nemcsak a rendezvények, de a beruházások többsége sem jöhetett volna létre a "900 éves Szolnok" jelszó alatt.

Hasonlóan nem városrésszel vagy időszakkal foglalkozik majd a szeptember 23-ai Mire felgördült a függöny című előadás, amely a szolnoki színjátszás helyszíneit mutatja be. Október 21-én a szolnoki képeslapkiadás története kerül majd terítékre, míg november 18-án a város ma is álló vagy éppen már eltűnt köztéri szobrairól lesz szó. Ezek közül az előadások közül eddig csak a színházas volt egyszer hallható, a másik két téma kvázi "ősbemutatóként" kerül a Tisza mozi közönsége elé. Ugyanez mondható el a "városrészek" történetéről szóló előadásokról is, hiszen az október 7-ei, Kossuth térről és a december 2-ai, Tiszaligetről szóló témák először kerülnek ilyen formában bemutatásra, és csupán a november 4-ei, a Zagyván túli városrészeket - Scheftsik-telep, Tallinn, Alcsi - bemutató előadást hallhatták 2021-ben és 2022-ben egy-egy alkalommal.

Az Élő blogSzolnok sorozat tehát szeptember 9-től, kétheti rendszerességgel várja a város múltja iránt érdeklődőket. Az 1950 forintos belépőjegyek elővételben a Tisza mozi honlapján vásárolhatók meg, illetve személyesen a helyszínen. Az általában másfél órás előadások sorrendje tehát a következő lesz:

Szeptember 9.: Így lett Szolnok 900 éves

Szeptember 23.: Mire felgördült a függöny - A szolnoki színjátszás helyszínei

Október 7.: A város szíve - a Kossuth tér épített öröksége

Október 21.: Szolnoki anzikszok egy évszázadon át

November 4.: A Zagyván túli városrész(ek) - A Scheftsik-telek, a Tallinn és az Alcsi története

November 18.: Köztereink üzenetei - avagy a szolnoki szobrok története

December 2.: Évek szállanak az árnyas fák alatt - a Tiszaliget története

December 16: Így helyes

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Katonák Szolnokon
Egy 1940 nyarán ideiglenesen Szolnokon állomásozó gyorshadtest katonája küldte ezt a Monostory-féle képeslapot Pestújhelyre. Gőzhajó, kiépült Tisza-parti mellvéd, füstölő szállodai kémény, no meg a három templom. Alig húsz év elteltével újra katonák postáztak képeslapokat Szolnokról.

Az Album további képei
 

AKB

Polgi pillanatok
Két hónappal az új polgármester beiktatása után, Szolnok honlapján, a Városunkról link alatt az előző polgármester mosolyog. Van is oka rá. Ha másért nem, hát azért, hogy ilyen módon is megmutathatja, a június 9-ei voksolás ellenére ki az "úr" a városházán. Így az is érthető, hogy a Karácsonyi falu megnyitásáról vagy a légierő zenekarának koncertjéről miért "polgipillanatok" megjelöléssel posztol(nak helyette). Ha a fejedre szxxxxx-nak, akkor meg is érdemled. Ja, nem! Pontosítok: érdemeljük. Mert ez minden szolnokinak üzenet.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kablay Lajos mellszobra
Lassan másfél évtizede áll a róla elnevezett téren Kablay Lajos posztumusz ezredes mellszobra. Bevallom, eddig nem sokat tudtam arról az emberről, aki lényegében 1956-ban megmentette Szolnokot a vérontástól és a jelentősebb pusztítástól. Igyekszem pótolni.

A Szoborpark további képei