[1xvolt]
Szolnoki házak (21.): Alcsi állomás
2013. szeptember 12.
A honi vasút szerelmesei illetve azok között, akik már a hatvanas években is igénybe vették Szolnokon a MÁV szolgáltatásait, köztudott, hogy a Verseghy út végén is volt valaha egy vasútállomás, pontosabban megállóhely. A sínek már nincsenek meg, az egykori állomásépület azonban még felfedezhető.
Sajnos már nem emlékszem, ki mesélte, hogy a hatvanas évek elején, ha késve indultak a suliból, és már nem volt esélyük a nagyállomáson elérni a Szajol felé tartó vonatot, akkor futásnak eredtek, mert Alcsiban még elkaphatták a járatot. Tulajdonképpen nem kellett mást tenniük, mint átvágni a belvároson, átrohanni a Zagyva-hídon, el a művésztelep és a vártemplom előtt, aztán végigfutni a Verseghy úton. Ugyanis annak a végén, a Bimbó úti torkolattal szemben volt az a bizonyos megállóhely, ami Szikszai Mihály Jász-Nagykun-Szolnok Megye közlekedéstörténete című könyvében is felbukkan, hiszen a XX. század elején a Szolnokra tervezett villamosvonal egyik vége ott lett volna. Lehet, hogy ha az megépül, az Alcsi állomás sorsa is másként alakul.
Némi magyarázatra szorulhat, hogy miért is a Verseghy út végén volt ez az állomás, hiszen ma már nem ott fut a vasút.
A Magyar Középponti Vasút a Budapest-Szolnok vonal 1847. szeptember 1-jei megnyitásakor már rendelkezett engedéllyel annak Debrecenig történő meghosszabbítására. Sőt, egyes források szerint a nyomvonal kiépítéséhez szükséges földmunkákat el is kezdték, ám a szabadságharc megakasztotta a kivitelezést. Oly annyira, hogy Világos után sem folytatódott, és csak akkor vett új lendületet, amikor a Tiszavidéki Vasút vette át a vonal engedélyeit. Ez kellett ahhoz, hogy egyrészt 1857. november 25-én megnyíljon a Szolnok-Debrecen vonal, másrészt pedig egy évtized után új állomás illetve új állandó Zagyva- és Tisza-híd épüljön a városnál.
Ismert történet, hogy a Debrecenig futó vonal tervezői a régi szolnoki állomástól a Tisza parton - nagyjából a tárháztól a belvárosi hídig tartó mai sétány helyén - szerették volna lefektetni a síneket. Szerencsére az akkori városvezetésnek sikerült ezt megakadályoznia, mondván, hogy ezzel elvágnák Szolnokot a Tiszától. Ami nem a turizmus, hanem például az ivóvíz-vétel miatt volt fontos. A vasútvonal így végül jó nagy ívben, az akkori lakott területektől távol kerülte meg a várost. A Zagyváig a mai nyomvonalon futott, azon túl azonban egy jobb kanyart véve, körülbelül a mai Tallinn városrész mögött indult a Tisza felé, és körülbelül a Bimbó út Besenyszög felé eső házainak a kertjei helyén haladva, a Besenyszög felé vezető utat keresztezve ment tovább. A gátként is funkcionáló töltésre épített sín a Tisza közelében balra fordult, majd rátért a folyón átívelő hídra.
Mivel ez a vonalvezetés a hatvanas évekig létezett, minden korabeli logika azt diktálta, hogy a Szolnok utáni következő megállóhely, a szomszédos települések felé vezető út és a vasút kereszteződésénél legyen. Így születhetett meg az Alcsi megállóhely, ami az akkori várostól viszonylag messze volt, és leginkább a külterületeken lakókat, illetve azokat a bizonyos szomszédos településeket volt hivatott kiszolgálni. Amihez a nyomaiban fennmaradt állomásépület is kellett.
A hivatalosan a Verseghy út 35. szám alatt álló épület a főút felől ma már alig ismerhető fel, hiszen sok átalakításon eshetett át az elmúlt évtizedekben. Most éppen egy bolt működik az út felőli végén. Viszont ha az épület sarkán a Tisza felé kanyarodunk, akkor egyrészt az egykori sínek, talán a valamikori peron helyén állva egész jó állapotban láthatjuk az Alcsi megállóhely épületét. Sőt, továbbmenve még valódi MÁV-kerítéseket is találunk, ami aztán végképp bizonyítja az egykori állomás létét. Ami egyébként küllemében - oromzat, tető, ablakok - a XIX. század végén, szerte a Monarchiában alkalmazott vasúti típustervek jellegzetességeit viseli magán.
Az állomás végét valószínűleg az okozta, hogy a gátként is funkcionáló töltéssel sok gond lehetett árvizek idején. Másrészt a hatvanas évekre elodázhatatlanná vált ennek a vonalnak a korszerűsítése, és mivel egyébként is ki akarták építeni a második sínpárt, meg Szolnok környékén akkoriban minden a vasút fejlesztéséről szólt - lásd új állomás és rendező pályaudvar -, új nyomvonalra került a Zagyva és a Tisza közötti szakasz. A vasutallomasok.hu honlapon található, Roland Alex által feltöltött (általam is használt) fotóhoz fűzött megjegyzés szerint az Alcsi megállóhely így 1968-ban megszűnt.
Pontosabban átkerült a Mester utca végén lévő, új vasúti felüljáró mellé, ahová lépcsőt és talán peront is építettek. Mivel azonban ott már senkinek sem esett útba, illetve a hetvenes évek elejétől az egykori külterületeket és tanyákat kiszolgáló megállóhelyek sorra szűntek meg, a Szolnok-Alcsi állomás is eltűnt a menetrendekből.
Album
Mintaképeslap
A Tisza szállót és az akkor még név nélküli parkot ábrázoló képeslapot nézegetve egészen biztosak lehetünk abban, hogy Weinstock Ernő - aki a második világháború után Nagyváradiként volt ismert - 1928-ban hosszabb időt tölthetett Szolnokon, sok mindent megörökített, és több helyre is eladta fotóit.
AKB
Kié? Övék? Miénk!
Nem tudom, tulajdonjogilag kié az Árkád épülettömb belső, nyilvános folyosója. Így azt sem tudhatom, kinek lenne a dolga tisztán tartani. Azt azonban tudom, hogy én sem először teszem szóvá az ottani, emberi és állati ürülékkel vegyes állapotokat. És azt is tudom, hogy legyen bárkié is az a hely, lenne bárkinek is a dolga a rendszeres tisztán tartása, az immár évek óta tapasztalható állapotok miatt a szégyen nem csak az övé. Hanem Szolnoké. Mi itt és így élünk.
SzoborPark
A hortobágyi 12 emlékére
A Hetényi Géza Kórház egyik kis belső udvarán bújik meg egy 2013-ban elhelyezett fekete emléktábla. A 12 hortobágyi kényszermunkatábor valamelyikéből a szolnoki kórházba került és itt elhunyt kitelepítetteknek állít emléket. Talán nem haszontalan némi magyarázatot fűzni hozzá.