[arcOk]
Nyár'12: "Imádunk adni"
2012. július 09.
Huszadik alkalommal adják át idén a Bodex-gyűrűt, amit a Szigligeti Színház társulata, titkos szavazással ítél oda az előző évben legjobb alakítást nyújtó tagjának. A díjat alapító, és azt 1992 óta finanszírozó Bodnár Józseffel és feleségével, Bodnárné Szántó Évával beszélgettünk.
NYÁRI ISMÉTLÉS
- A rendszerváltás környéke nem éppen az adományozásról szólt. Hogyan jutott eszükbe, hogy színházi díjat alapítsanak?
Bodnár József: - A kilencvenes évek elején sok minden megváltozott Szolnokon. Mi is akkoriban indítottuk az első vállalkozásunkat, kvázi kényszerből. Fodor György volt az üzlettársunk, aki a városi SZDSZ-ben is viselt valamilyen tisztséget, és vele, illetve az akkor alpolgármesterként dolgozó Lengyel Györgyivel kezdtünk beszélgetni arról, hogy jó lenne egy városi díjat alapítani. Eleinte csak azt tudtuk, hogy színházi díjat szeretnénk létrehozni. Talán a Vígszínházban pár évvel korábban indult Ruttkai-gyűrű adhatta az ötletet.
- Nagy színházba járók voltak?
Bodnár József: - A színház felújítása előtt talán, ha kétszer voltunk a Szigligetiben. Mind a ketten Győrben jártunk főiskolára, ahol a nyolcvanas évek elején, az egyre sikeresebb színházba olykor egyedül is elmentem, amiért cikiztek is a haverok.
- Akkor a szolnoki kötődés motiválta Önöket?
Bodnár József: - Jászdózsai vagyok, Éva pedig dunaújvárosi. A főiskola alatt versenyszerűen kézilabdáztam, és az előző évben bajnok tatabányai csapattól hívtak Szolnokra 1985-ben. Aztán megszülettek a gyerekek, építkeztünk, elindult a vállalkozásunk, és itt maradtunk.
- Miért éppen a Bodex nevet adták a színházi elismerésnek?
Bodnárné Szántó Éva: - Később sokan azt hitték, hogy a díjjal a cégünket akarjuk reklámozni, pedig az autószalont, amiről aztán sokan ismertek bennünket, csak 1996-ban nyitottuk meg. Az elnevezés a férjem becenevéből, a Bode-ból származik, amihez én tettem hozzá az x-et. Ha a díjjal a cégünk reklámozása lett volna a cél, akkor valószínűleg jobban meglovagoljuk például a díjátadókat, ahová, amíg a gyerekek kicsik voltak, sokszor a munkatársainkat küldtük magunk helyett.
- Az alapításkor lefektettek bármilyen szabályzatot?
Bodnár József: - Írásban nem, pedig lehet, hogy kellett volna. Annyit kértünk, hogy ne a vezetőség, hanem a színészek ítéljék oda a díjat, és mindig az adott év teljesítményét ismerjék el vele. Így akár kétszer is megkaphatná valaki a Bodex-gyűrűt, ám erre még nem volt példa. Viszont annak ellenére, hogy mindenről csak szóban állapodtunk meg, és az elmúlt húsz évben több vezetése is volt a színháznak, a díj a mai napig működik. És úgy tudjuk, nagy becsben tartják a színészek.
- És minden évben máshogy néz ki, attól függően, hogy a díjazott milyen gyűrűt választ. Ebben közreműködnek?
Bodnárné Szántó Éva: - A díj működésének Farkas Irén, a színház művészeti titkára a motorja. Mindig tőle tudjuk meg, hogy ki az új díjazott, akit aztán meghívunk egy kávéra, beszélgetünk kicsit, aztán közösen felkeressük az ékszerészt, ahol a színész kiválaszt egy gyűrűt. Azt megvásároljuk és az oklevéllel együtt azt adják át az ünnepségen a díjazottnak.
- Tudják, hogy aztán mi lesz a gyűrűkkel?
Bodnárné Szántó Éva: - Azt tudom, hogy Gombos Judit és Sztárek Andrea a mai napig viseli. Ráadásul Sztárek Andrea annak idején három gyűrűt választott, és ránk bízta a végső döntést, mert a díjátadóra is akart valami meglepetést. Epres Attila viszont már a választásnál elmondta, hogy az édesapjáé lesz a gyűrű. Kaszás Mihály pedig, aki akkor volt friss házas, bevallotta, hogy a gyűrűből a feleségének lesz majd fülbevaló.
- Évközben szoktak a díjról beszélgetni, vagy ez csak a díjátadókor téma Önök között?
Bodnár József: - Van színházbérletünk, szinte minden darabot látunk, és büszkék szoktunk lenni, amikor valamelyik Bodex-gyűrűs színész jól játszik. Sőt, évad közben tippelgetünk is, hogy a vajon ki lesz a következő díjazott.
- A Bodex-gyűrű abban is különbözik a többi díjtól, hogy nem egy előre elhelyezett összeg kamataiból működik, hanem minden évben Önök finanszírozzák.
Bodnárné Szántó Éva: - Mert tényleg imádunk adni. Volt olyan időszak, amikor autókkal is támogattuk a színházat. Azt pedig, hogy nem rólunk vagy a cégünkről szól ez a díj, talán mutatja, hogy a Bodex 2008 óta már nem forgalmaz autókat, és mi is egy másik néven működő vállalkozásunkban dolgozunk. Soha nem függött attól a díj, hogy nekünk éppen hogy megy.
- Ebben a húsz évben azért valaki elismerte vagy megköszönte Önöknek, amit tettek, tesznek?
Bodnárné Szántó Éva: - Volt olyan év, amikor a díjátadóra elfelejtettek meghívni bennünket. Annak idején viszont Várhegyi Attila komolyan kiállt mellettünk a városházán, és most is normális a kapcsolat a színházzal és a polgármesterrel is. Czibulás Péter, amikor megkapta a díjat, nagyon szép beszédet mondott. Lugosi Claudia pedig tavaly egy szál virággal jött a találkozónkra, merthogy meg akarta köszönni a díjat, amit megkaphatott.
- Soha nem merült fel, hogy abbahagyják, nincs tovább Bodex-gyűrű?
Bodnárné Szántó Éva: - Eddig soha. Most viszont, amikor a huszadik gyűrűt adjuk át, bennem felvetődött, hogy talán abba kellene hagyni. De mivel a következő díjig még egy év hátra van, lesz időnk ezen gondolkodni.
Bodnár József: - Nem, ezen nem gondolkodunk. Jövőre is lesz Bodex-díj.
Bodex-gyűrűvel kitüntetett színészek
(Az 1992 óta, a díjazás sorrendjében)
Győry Emil
Kátay Endre
Epres Attila
Czibulás Péter
Ujlaky László
Sebestyén Éva
Császár Gyöngyi
Vida Péter
Mészáros István
Gombos Judit
Horváth Gábor
Sztárek Andrea
Kaszás Mihály
Mikó István
Petridisz Hrisztosz
Barabás Botond
Molnár László
Kertész Marcella
Lugosi Claudia
(A cikk 2012. január 18-án jelent meg először)
Album

Ritkaság, ritka helyről fényképezve
Az újdonság erejével hatott rám ez az Arcanum felületén található képeslap, holott minimum száz, de inkább több éves. Az is eltartott pár pillanatig, hogy azonosítani tudjam, hol is járunk Szolnokon. Szigeti Henrik a Kaszinó elől, nagyjából a mai buszmegállótól fordította kameráját a Kossuth tér felé.
AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.
SzoborPark

Olimpikon hátratett kézzel
Aktív sportolóként nem láthattam, edzőként és a Damjanich uszoda nélkülözhetetlen alakjaként, igen. Azt hiszem, Hasznos István nem attól lett Szolnokon legenda, hogy 1952-ben olimpiai aranyérmet nyert. Inkább azoktól a kilométerektől, amiket hátrakulcsolt kézzel tett meg a Damiban.