Felénk
Bizonytalan a HEMO sorsa
2012. május 25.
Lassan negyven éve nyitotta meg a kapuit a Táncsics Mihály úti Helyőrségi Művelődési Otthon (HEMO), ám ennyire bizonytalan talán még soha nem volt a sorsa. Az épület kezelője, a Honvédelmi Minisztérium szabadulna tőle, a kiszemelt új gazda, a város azonban nem akar élni a felkínált lehetőséggel.
A hetvenes évek elején épült művelődési házba a Kossuth téri egykori Népbank - később Sztár áruház - épületéből költözött az akkori Magyar Néphadsereg (MN) által működtetett Helyőrségi Művelődési Otthon.
HEMO-k az országban
Hasonló intézmények nemcsak Szolnokon voltak, hiszen akkoriban a magyar hadsereg állandó létszáma jóval meghaladta a százezer főt. Így a MN, mint az egyik legnagyobb munkáltató, a szocialista nagyvállalatokhoz hasonlóan, kötelességének érezte helyőrségi kulturális és szociális intézmények fenntartását. A jelentősebb alakulatoknak otthont adó megyeszékhelyek mindegyikén, de a nagyobb városokban is működtek ilyen, többnyire a nagyközönség számára is nyitott művelődési házak. Szolnokon mindjárt kettő is, hiszen a belvárosi, Táncsics Mihály úti HEMO mellett a szandai repülőtéren is üzemelt hasonló.
A nyolcvanas években ez a két művelődési intézmény legalább annyira része volt a város kulturális életének, mint a ma már nem működő Járműjavító Művelődési Ház, a vegyi lakótelep hasonló intézménye, vagy éppen a mai Cserkészház helyén lévő Komarov-terem. A Táncsics Mihály úti HEMO-ban épp úgy rendszeres vendég volt Hofi Géza, mint a szandai katonai művelődési házban Bródy János vagy éppen Laár András aktuális társulata. Persze a legtöbbek számára a szalagavatók és az esküvők miatt lehet ismerős ez a két épület, illetve a férfiak számára a sorozások és a hadkiegészítési parancsnokság miatt.
A rendszerváltást követően, a honi hadsereg létszámának csökkenésével párhuzamosan, mind több ingatlanától szabadult meg a honvédség. Volt, amelyiket sikerült újra hasznosítani, ám ahogy a Szolnok környéki laktanyákat elnézzük, a többség inkább az enyészeté lett. A nagyobb művelődési házak azonban eddig a Honvédelmi Minisztérium kezelésében maradtak, a Táncsics Mihály úti például a fővárosi Stefánia palotában székelő Honvéd Kulturális Központ részeként működött. Az elmúlt években önálló rendezvényei már nem nagyon voltak a háznak, viszont számtalan kulturális és szabadidős csoportnak - nyugdíjas klubok, tánccsoportok - biztosított állandó helyet.
Eladó ingatlanok
A még meglévő, de a Honvédelmi Minisztérium által feleslegesnek ítélt újabb épületek értékesítéséről, idén márciusban jelentek meg az első hírek, és ekkor derült ki, hogy az eladandó ingatlanok listáján a Táncsics Mihály úti HEMO is szerepel. Bizonytalan sorsáról a korábban ott működő civil szervezetek is beszámoltak, mivel voltak, akiknek új helyet kellett keresniük a foglalkozásaikhoz.
Megkeresésünkre a Honvédelmi Minisztérium Sajtóirodájától azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a tárca megvizsgálta annak a lehetőségét, hogy a szolnoki HEMO ingatlanát térítésmentesen átadja a városnak. Állításuk szerint, a megkeresésre az önkormányzat pozitív választ adott, azaz Szolnok nem zárkózik el az épület térítésmentes átvételétől. Hozzátették továbbá, hogy az erről szóló szándéknyilatkozat megfogalmazása, és az ehhez kapcsolódó egyéb intézkedések a város közgyűlésének hatáskörébe tartoznak, ám a döntés előkészítése érdekében a tárca és a város közötti egyeztetések folyamatban vannak.
"A térítésmentes átadás egyik feltétele, hogy az Önkormányzat vállalja az épületben működő, honvédséghez kötődő civil szervezetek működési feltételeinek jövőbeni biztosítását." - Válaszolta kérdésünkre a HM Sajtóiroda, hozzátéve, hogy a helyőrségi klub jelenleg csupán az állagmegóváshoz szükséges létszámú személyi állománnyal működik, és ebben az átmeneti időszakban szükségszerű az eddig szervezett programok, előadások, helyiség bérbeadások szüneteltetése. A minisztérium szerint az önkormányzati tulajdonba vételt követően az üzemeltetéshez szükséges feltételeket a városnak kell biztosítania, és ezzel összhangban, szintén az új tulajdonos hatáskörébe tartozik majd az épületben megrendezendő kulturális programok szervezése és bonyolítása.
Nem merült fel
Pókász Endre, Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának szóvivője megkeresésünkre úgy reagált, hogy a város eddig csak egy tájékoztató levelet kapott ebben a kérdésben a minisztériumtól, de a HEMO átvétele a városházán nem merült fel komolyan. Már csak azért sem, mert ezt jelenleg sem anyagi, sem szakmai szempontok nem indokolják, hiszen Szolnokon éppen egy jelentős kulturális fejlesztés zajlik, amivel a szóvivő az egykori pártház parkolójában épülő Agóra Terminál beruházására utalt.
Úgy tűnik tehát, hogy a Honvédelmi Minisztérium szívesen megszabadulna a kezelésében lévő, állami tulajdonú épülettől, a város azonban nem nagyon szeretne egy újabb művelődési intézményt a nyakába venni. A kérdés tehát továbbra is az, hogy mi lesz az egykor szebb napokat látott intézmény és épület sorsa. Mi lesz a jelenleg itt látható - és az országban is egyedülálló - ejtőernyős kiállítás, illetve sorkatonai gyűjtemény sorsa? Vajon egy újabb érték megy veszendőbe, egy újabb üresen álló "kísértet kastéllyal" leszünk gazdagabbak, vagy hasznosulhat valami módon a belváros egyik legnagyobb ingatlana?
Album
Tükröződés
A megáradt Zagyva vizében tükröződik a Szabadság téri ház 2010 júniusának első vasárnapján.
AKB
Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.
SzoborPark
Szoborrá lett zöld Bobónk
Szolnok immár azon egyetlen vidéki település Magyarországon, ahol két szoborrá lett mozdony is megtekinthető. Az idei Szolnok napján az 1856-ban alapított járműjavító mai főépülete előtt kapott helyet az M44 062 pályaszámú zöld mozdony. Emléket állítva a hazai ipar sikereinek.