Kérdezem
Premier és kuriózum
2013. augusztus 29.
A Parti-túra Szolnoki Szimfonikus Nyár utolsó koncertje augusztus 30-án este egyben a XVIII. Regionális Katonazenekari Fesztivál eseménye is. A négy katonazenekar és a Szolnoki Szimfonikusok közös fellépéséről beszélgettünk Válóczi Gyula őrnaggyal, a Légierő Zenekar Szolnok karmesterével.
- Hogyan tud egy közös koncertre öt olyan zenekar felkészülni, amelyek egyébként négy városban dolgoznak?
- Valóban kevés a próbalehetőség, elsősorban azért, mert nagyon sok embert kell mozgatnunk, hiszen az öt zenekarban összesen 160 zenész játszik majd együtt. A kevés közös próba miatt sokkal koncentráltabb a munka, ami mindenkitől nagyobb odafigyelést igényel, és az apróságok kijavítására együtt sajnos nincs módunk. Természetesen minden zenekar próbál külön is, tehát felkészültek leszünk, de közösen a főpróba előtt csak egyszer gyakorolt az öt együttes. Mindezek mellett abból a szempontból is komoly kihívás ez a koncert, hogy a katonazenekarok B, míg a szimfonikusok C és A hangolásúak. Tehát a hangnemet sem könnyű összehozni, tehát az sem mindegy, hogy milyen darabot játszunk közösen
- Mennyire bonyolítja a közös munkát, hogy az Ön által irányított zenekar és a Szolnoki Szimfonikusok között személyi átfedések is vannak, azaz van olyan művész, akit akár mindkét helyen is láthatnánk?
- Amiatt, hogy négy katonazenekar fog együtt játszani, azt az öt-hat kollégát, akik most a szimfonikusoknál lesznek, a közös zenélés idejére tudjuk nélkülözni.
- A tavalyihoz hasonló műsorra számíthatunk Önöktől, vagy inkább olyasmire, amit még a Kossuth téren szokhattunk meg?
- A Tiszai hajósok terén annyiban lesz más a program, hogy a megnyitó után először közösen játszik a négy együttes tagjaiból álló katonazenekar. Szólamok szerint állunk majd össze és az ismert indulók mellett például az István, a királyból készült egyveleget is előadjuk. Ezt követően kivonulunk a térről, majd következnek az egyes zenekarok gyepshow-i, azaz, amikor játszunk és mozgunk, táncolunk is a saját zenénkre.
- Ez minden évben nagy siker. Mivel készülnek idén?
- Kívülről talán nem látszik, de egy-egy ilyen produkció mögött hatalmas munka van. Részben, mert nem vagyunk koreográfusok, és nekünk kell a show minden elemét kitalálni. Másrészt csak látszólag könnyű egyszerre zenélni és táncolni. Mindenesetre a közönség ezt nagyon szereti, mindenhol óriási siker volt például a Kán-kán számunk. A Parti-túrára azonban egy teljesen új programmal készülünk, amiben lesznek ismert könnyűzenei dalok feldolgozásai, sok geg és persze tánc is. Jól sikerült a hangszerelés és a próbákba is rengeteg munkát fektettünk, úgyhogy nagyon reméljük, a közönség tetszését is elnyeri.
- A nagy produkció azonban a Szolnoki Szimfonikus Zenekarral adott közös koncertjük lesz. Honnan ennek az ötlete?
- Valódi kuriózum, hogy egy szimfonikus zenekar és katonazenekarok együtt játszanak. Pár éve már volt egy hasonló műsorunk a Szolnoki Szimfonikusokkal, amiből aztán nemcsak egy fellépés lett. Tavaly vetődött fel az ötlet, hogy lehetne folytatása, így idén már másodszor lépünk fel ebben a formában a Tiszai hajósok terén. Azt hiszem, ez azért is fontos, mert így azok is eljönnek megnézni egy katonazenekart, akik egyébként a szimfonikusokra lennének kíváncsiak és fordítva. És lehet, hogy legközelebb már a külön adott koncertjeinket is megnézik.
- Mikor lép a Légierő Zenekar Szolnok ismét itthon nagyközönség elé? Lesz-e folytatása az Aba-Novák Kulturális Központban rendezett koncertjeiknek?
- A klasszikus feladataink mellett három nagyobb megmozdulásunk van minden évben. Ezek közül az egyik a katonazenekari fesztiválon való fellépés, a másik kettő pedig az Aba-Novákban rendezett téli és tavaszi koncertünk. Ezek egyébként ingyenes hangversenyek, mondhatjuk, hogy a légierő és a zenekar ajándéka a városnak. A téli, karácsonyhoz közeli koncertünk kicsit meghittebb, a tavaszi pedig vidámabb, könnyedebb szokott lenni. Reméljük, ezekre is ugyanolyan sokan eljönnek majd, mint a Szolnoki Szimfonikusokkal rendezett közös koncertünkre.
Album

Átsétált a 20. századon?
A Kossuth téri fák árnyékában piacozók várhatják az indulást. A városháza bazársora előtt is viszonylag sokan sétálgatnak. A Kossuth téri fehér kutya már vagy még a helyén, miként Hermész is magasról figyeli a 20. század elejei Szolnokot. De hová tarthatott a főút közepén az a kalapos srác?
AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.
SzoborPark

Sokszorozott lányunk
Szolnok mellett Szentendrén és Nagyatádon még áll egy ugyanilyen szobor, csurgói és ózdi "testvéreinek" viszont bizonytalan a sorsa. Miként a pontos címét, úgy születése és felállítása évét sem lehet megállapítani Kucs Béla nőalakjának. Ami mindenütt szökőkút mellett térdelt.