[arcOk]

Liliom és az évad

2011. szeptember 20.

Nem akar a szerző és a darab elé tolakodni, de reméli, megrendülten állnak majd fel a szolnoki Liliom nézői az előadás végén. Kiss József rendezővel az idei első bemutató mellett az új évadról is beszélgettünk a Liliom díszletének világításpróbája közben.

- Miért éppen a Liliom az idei első bemutató?

- A tavalyi évadot is Molnár Ferenc darabjával, az Üvegcipővel kezdtük. Nagyon tiszteljük Molnárt, de a Liliomhoz, ami a világ drámairodalmának egyik legszebb alkotása, meg kellett érnie az általunk 2007 óta vezetett társulatnak. Az sem véletlen, hogy ez az első bemutatónk, hiszen ez nem egy könnyed szórakozást ígérő dráma.

- Rendezőként, milyen szellemben nyúl a hintáslegény történetéhez?

- A rendezőnek nem az a dolga, hogy a dráma és az író elé tolakodjon. Pláne nem Molnár Ferenc esetében. Az azonban tagadhatatlan, hogy aki ma rendezi meg ezt a múlt század első felében született drámát, az a mából nézi, az a ma gyermeke. Tehát rajtam szűrődik át, de ettől még nem törekszem semmi olyan különlegességre, ami engem helyezne előtérbe. Persze vannak ötletek, amelyeket talán én találtam ki a darabhoz. Például Muskátné tudja, hogy Liliom álma egy dudával szerelt piros autó, így a szolnoki színpadon egy ilyennel indulnak a mennyországba. Bár, ha jobban belegondolok, ezt sem én, hanem Molnár találta ki.

- Mennyit készül egy ilyen darabra a rendezés előtt?

- Változó, de az első olvasópróba előtt két-három hónappal már nagyon foglalkoztat a mű. Nem mondom, hogy ez tölti ki minden percemet, de hozzáolvasok, keresgélek, ötletelek. Abból adódóan, hogy ez az évad első bemutatója, a próbák nagyobb része már az előző évad végén lement, tehát lassan egy fél éve élek a Liliommal.

- Közben nemcsak rendező, de a színház művészeti vezetője is. Összeegyeztethető a kettő?

- A társulatnak köszönhetően igen. Mindenki pontosan tudja a dolgát, annak ellenére sincsenek fennakadások, hogy három darab előkészítése és próbái futnak most párhuzamosan. Ugyanis egy nappal a Liliom szeptember 23-ai premierje után a Szín-Mű-Helyben mutatjuk be Szakonyi Károly legendás Adáshiba című darabját, két héttel később pedig az Imádok férjhez menni című zenés vígjátéknak lesz az első előadása.

- Ez utóbbit bérleten kívül játsszák.

- Mert szeretnénk kipróbálni, hogy miként reagál a közönség erre a lehetőségre. Régóta nem volt Szolnokon bérleten kívüli bemutató. Most Balázs Péter rendezésében, Kertész Marcella főszereplésével, egy könnyed vígjátékkal szeretnénk ezt visszahozni.

- Számomra legalább ekkora újdonság, hogy a tavaly a Szín-Mű-Helyben játszott Kaland átkerül a nagyszínpadra.

- Márai darabját hatalmas sikerrel játszottuk. Ezt látva döntöttünk úgy, hogy megnövelve a teret, ami a színészektől is másfajta játékot igényel, a nagyszínházban, bérletes előadásként is bemutatjuk. Így még többen láthatják, ami szerintem sokaknak fog örömet okozni. Ahogy a november végén, Radó Denise rendezésében bemutatandó Légy jó mindhalálig című musical is. Az elmúlt évek ugyanis megmutatták, hogy a szolnoki közönség az ilyen zenés darabokat is nagyon szereti. Ahogy az operettnek is van létjogosultsága, ami ebben az évadban a Cirkuszhercegnő lesz. Az évad második felében pedig ismét lesz egy mostanihoz hasonlóan kemény próbaidőszakunk, hiszen a két utolsó bemutatót, a Három sárkányt és a Mirandolinát szinte egyszerre kell majd próbálni.

- És a Szín-Mű-Hely? Az Adáshibán kívül mit láthatunk ott ebben az évadban?

- A Légy jó mindhalálig bemutatója után kezdünk ott próbálni, mivel december 16-án a rendezésemben mutatjuk be a Félrelépni tilos című darabot. Ez egy igazi komédia sok emberi pillanattal. A következő bemutatóhoz is lesz közöm, hiszen Molnár László az általam írt Hol a pénz? című darabot állítja színpadra Császár Gyöngyivel és Lugosi Claudiával.

- Hogyan született ez a darab?

- Az ötlet már nagyon régi, még a Madách Színháznak, egy végül meg sem hirdetett pályázatára készült belőle szinopszis. Az volt a gondolat, hogy Psota Irén és Tolnay Klári játssza majd, de végül nem jött létre az előadás. Most azonban a mi két nagyszerű szolnoki színésznőnkkel megcsináljuk.

- Visszatérve az első bemutatóhoz. Mit vár a Liliomtól, hogy fog felállni a közönség a darab végén?

- Megrendülten, és lelkében felfrissülve. Ez a darab olyan egyszerű emberekről szól, akik nem képesek kifejezni az érzelmeiket. Talán rádöbbentik majd a nézőket, hogy szeretettel kell egymás felé fordulnunk, meg kell fognunk egymás kezét. Ez a célom.

(A fotók a Szigligeti Színház honlapjáról származnak.)

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Meztelen nő helyett nyugati kocsi
Se FIAT, se Szolnoki Cukorgyár reklám. Hanem az egyébként tetszőleges épületek komplett kivitelezésével foglalkozó szolnoki ÉPSZER Vállalat, negyven évvel ezelőtti, jellegzetes reklámhordozója, azaz 1980-as kártya naptára. Aminek kapcsán érdemes elgondolkodni azon, hogy miért lehetett jó ötlet egy 9 éves nyugati autót rátenni a képre.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Így lett Szolnok 900 éves - 2025. április 28. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnok Kossuthja
Negyedszázada helyezték át a szolnoki Kossuth-szobrot a város főteréről a Városháza előterébe. A két évvel korábban felállított szobor szabadtéri élete során rongálások és a ráhelyezett feliratok miatt sokszor szerepelt a hírekben. Első példánya ma is a szabadban áll Nagypaládon.

A Szoborpark további képei