Felénk

Eltűnt vendéglők

2014. július 24.

Az 1985 áprilisában kiadott Szolnok térkép összesen negyvenöt éttermet, vendéglőt, falatozót, bárt és ételbárt jelöl, illetve sorol fel. Ha gondolatban elsétálunk a vasútállomástól a Tisza-hídig, a 29 éve még létező vendéglátóhelyek közül ma már csak kettőt találunk nyitva.

(Nyári ismétlés. Ez az írás 2014. február 12-én jelent meg először.)

Az Utasellátó vállalat működtette a szolnoki vasútállomás emeletén lévő, a cég nevét viselő éttermet. Ott, ahol legutóbb bálás ruhát árultak, ma meg talán üresen áll. Ez nemcsak méreteiről, de hatalmas üveg falairól és a buszmegállók felé néző teraszáról is híres volt. Igaz, legfeljebb az 1975-ös átadást követő néhány évben, mert mire erre a térképre rákerült, már nem tartozott a város felkapott éttermei közé. Viszont az akkor még jóval több embert foglalkoztató MÁV szempontjából fontos közétkeztetési bázist jelentett.

Ahogy a Jubileum tér másik oldalán található Szolnok étterem is, amiben ma a város egyetlen bowling pályája üzemel, ezzel értelmes funkciót adva a helynek. Egykori befogadóképességét nem tudnám megtippelni, de 1988-ban kényelmesen elfért itt a négy ballagó közgés osztály szalagavatója, tehát minimum 300 szék lehetett benne. Hétközben, dél és három óra között úgynevezett előfizetéses vendégek töltötték meg, akiket sok esetben a Keró tanulói szolgáltak ki. Nem nosztalgiából, csak a tények kedvéért jegyzem meg, hogy amikor először fizettem be ide ebédre, 1985 szeptemberében, az ötnapi három fogásért alig 80 forintot kértek. Hogy este és hétvégenként milyen forgalmat bonyolított a Szolnok étterem, nem tudom, de mintha ennek a helynek is lett volna saját cigányzenekara.

A belváros felé haladva a következő jelentős vendéglátóhely emlékeimben a Sport cukrászda az Eötvös tér és a régi mentőállomás között. Ez leginkább a "békebeli", fehér kavicsos udvar és jellegzetes színes székek és asztalok miatt maradt meg bennem, amelyek a ma is meglévő épület melletti udvarban álltak. Ott, ahol jelenleg egy bank székháza található. Kínálatából viszont csak a vizes fagylaltra emlékszem, ami csoki, vanília és puncs ízben volt, és abból a klasszikus, kerek tégelyből mérték.

Tovább haladva képzeletbeli sétánkon, a Petőfi út torkolatával szemben érjük el az egyik olyan helyet, ami a 1985-ben és 2014-ben is étteremként üzemel. A régi térképen Béke étterem a neve, és az azóta is romos állapotú Hasznos-ház földszintjét foglalja el. Ma talán egy sörmárka nevével illetik. Tulajdonosa tudhat valamit, ha ezen a helyen - nincs a közelben rendes parkoló, előtte csak átmenő forgalom van - megmaradt az étterem.

Mert ugyanúgy eltűnhetett volna, mint az alig húsz méterre, a Baross utca túloldalán - a Zrínyi és a Petőfi utcák között - egykor működő Délibáb eszpresszó. Amiről nekem az égvilágon semmi emlékem nincs. Csak idősebbektől tudom, hogy a mai fotóbolt és a mellette lévő konyhai eszközöket kínáló üzlet helyén működött.

A Pelikán Szálló földszintjén lévő étteremre, illetve az első emeleti bárra viszont tisztán jobban emlékszem. Az étterem a recepció után, szinte az egész alsó részt elfoglalta, a Hild tér felé üvegfalai voltak, amin túl - akkoriban elegánsnak mondott - napernyős kerthelyiség működött. Ami egy kicsit mintha lentebb lett volna a tér szintjénél, és nemcsak beton virágtartók, de magas növények is határolták. Az étterem a nyolcvanas évek elején a város legelegánsabb vagy legmenőbb helyének számított. A különböző szakmai szervezetek báljait éppúgy itt tartották, mint a nagyobb esküvőket. Ha jól emlékszem, az éttermi rész olyan nagy volt, hogy mobil falakkal két-három részre lehetett bontani, és még akkor is tágas helyek jöttek létre.

A Baross - anno Beloiannisz - utcán képzeletben tovább sétálva ismét egy olyan helyre bukkantam a térképen, amit nem tudok azonosítani. Egyáltalán nem emlékszem a Finom Falatok ételbárra. A jelölés alapján úgy tippelem, hogy a Szapáry és a Baross sarkán, a mai telefonbolt helyén lehetett.

Viszont emlékszem egy olyan helyre - igaz 1986-ból -, ami ezen a térképen még nincs rajta. Mégpedig az Árkád alatt, a mai játékbolt helyén lévő, modern módon berendezett ételbárra, ahová gépi kólát inni, és meleg szendvicset enni jártunk. Lehet persze, hogy a térkép lezárása után nyílt csak meg.

Viszont a térkép tanúsága szerint 1985-ben még működött a Nemzeti Szálló földszintjén a Nemzeti Tallinn étterem, illetve a Magyar utcában az Alföld is. Ezekre csak kívülről emlékszem, illetve elbeszélésekből tudom, hogy a Nemzeti egy része talán már tálcás, önkiszolgáló vendéglő lehetett ekkor. Ugyanolyan, mint a piacnál még 1989-ben is működő Centrum étterem. Aminek a helyén ma egy ABC van. Az Alföldről pedig csak onnan tudok, hogy néhány éve a Tiszaligeti strand meleg medencéjében üldögélve fültanúja voltam egy vitának, ami arról szólt, hogy anno hol csinálták a városban a legjobb velőt. És mintha ez a hely lett volna a nyerő.

A lassan három évtizedes térkép a Magyar utcától a Szabadság térig nem jelöl több vendéglőt a főutcán. Meglepetésemre a Halászcsárda sincs még vagy már meg. Viszont feltüntettek egy Híd bisztró nevű helyet, amit azonban nem tudok azonosítani. Szemben a Damjanich uszoda egykori bejárata mellett álló Kassai sörözővel, ami előtt fejet kell hajtanunk, hiszen e képzeletbeli utazásnak az egyetlen nevét is megőrző vendéglátóhelye.

(A Sport cukrászda fotója Danka István munkája. A többi a Szolnoki séták című 1990-ben megjelent könyvből, Kardos Tamás fotói.)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Horthyból a Kádár-korba
Miként fordulhatott elő, hogy egy Horthy-korban készült szolnoki fotó, körülbelül húsz évvel később, a Kádár-korban képeslapként jelenjen meg? Ilyen volt a slendrián szocializmus? Vagy olyanok döntöttek a vidéki városok képeslapjairól Budapesten, akik kevés helyismerettel rendelkeztek?

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Így lett Szolnok 900 éves - 2025. április 28. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kablay Lajos mellszobra
Lassan másfél évtizede áll a róla elnevezett téren Kablay Lajos posztumusz ezredes mellszobra. Bevallom, eddig nem sokat tudtam arról az emberről, aki lényegében 1956-ban megmentette Szolnokot a vérontástól és a jelentősebb pusztítástól. Igyekszem pótolni.

A Szoborpark további képei