Felénk
Kitekintő'75: A jubileumi év filmjei
2025. április 16.
Babfilm, Utánam srácok, Holnap lesz fácán. Három azon magyar filmek közül, amelyek ugyanabban az évben kerültek a közönség elé, amikor Szolnok a 900 éves jubileumának a megünneplésére koncentrált. Szerintem sokan láttál akkor és később is a Gusztáv sorozat 4. évadát. Filmes kitekintő.
Mire jó a szárazbab?
A 1975-ben bemutatott magyar filmek listáját a Foky Ottó rendezte, mindössze 12 perces Babfilmmel - aki nem látta, annak mondom: nem hiányzik az ékezet - kell kezdenem. Gyerekkorom meghatározó élménye ez az animációs film, amiben egy "űrtyúk" figyeli a többezer babszemből és használati tárgyakból - például babakocsiként szolgáló kávés kanál - összeállított város életét. Emlékszem, mennyire lenyűgözött, hogy így is lehet történetet mesélni, ennyire hétköznapi "tárgyakkal" is lehet filmet készíteni. Nem volt kérdés, hogy a következő hetekben mire szolgáltak nálunk a babszemek. Pedig akkor még nem tudtam, hogy ez a 12 perc majdnem 3 hónapig készült, az alkotók pedig szín szerint válogatták szét a sok kiló szereplőt. Miként az sem, hogy rendezője ugyanaz, aki bő évtizeddel korábban a TV Macit is megalkotta. Ha valahol rábukkannak a neten a Babfilmre, adjanak neki 12 percet!
Ilyen kalandokat!
Nem tudom, mikor láttam először az Utánam srácok című hatrészes ifjúsági tévéfilm-sorozatot, miként azt sem, azóta hányszor néztem végig, de hogy még ötvenévesen is találtam benne újdonságot, az tény. Abban azonban egészen biztos vagyok, hogy ha általános iskolás koromban levetítette a televízió, akkor egyrészt lakótelepi gyerek akartam lenni, másrészt elhatároztam, hogy szeretni fogom a fizikát és a kémiát, és olyan jó fej leszek, mint Andris (Jelisztratov Szergej), mert hasonló, hétköznapi kalandokat akartam átélni. A hideg kirázott a Generál főcímzenéjétől, és még Miskolcot meg a hétvégi telkeket is szépnek láttam. Felnőttként pedig képes voltam azt kutatni, hol is vették fel a film egyes jeleneteit. És miként pár éve megírtam, a sorozat sokadik megnézés után vettem csak észre, hogy Miskolc belvárosában is volt olyan Casco-reklámfény, mint a szolnoki Kossut téren.
Azt csak később tudtam meg, hogy a filmet a Kisberkes (Első Emelet) apukája írta, azt meg pláne, hogy a rendező Fejér Tamásnak olyan ifjúsági filmek köszönhetők, mint a Tenkes kapitánya, a Tüskevár, Az öreg bánya titka, vagy éppen a Gyalogbéka. Fejér Tamás majdnem három évtizeden keresztül készített ifjúsági filmeket, és talán nemcsak én nem bántam meg, hogy annak idején ezekre volt pénz.
A puha diktatúra születése
Jóval a bemutatása után láttam először, de csak sokkal később fogtam fel igazán, hogy miről is szól Sára Sándor Holnap lesz fácán című filmszatírája. Számomra ez a film ma is a lappangó diktatúra felkiáltójele, a demagógia, a megvezethető emberek hiszékenységének iskolafilmje. Szirtes Ádám pedig egyszerűen zseniális, ahogy szép lassan lyukat beszél mindenkinek a hasába, és ezzel a szigeten táborozók vezetőjévé, parancsnokává, puha diktátorává lép elő, aki simán a normálisan gondolkodók ellen fordítja híveit. Ma már nem készülnek ilyen filmek, ezt is ritkán vetítik, pedig érdemes lenne mindenkinek rendszeresen megnézni, és értelmezni. Tulajdonképpen fel kellene kiáltani, hogy jé, a Kádári-diktatúrában ilyen görbetükröt is lehetett csinálni. De nem kell, mert pontosan tudható, hogy nemcsak lehetett, de tucatszám készültek is.
Utólag fedeztem fel, hogy a film hivatásos színészei mellett milyen sok ismert, de amatőr is szerepelt a Holnap lesz fácán című filmben. Például egyik kedvenc íróm, Fehér Klára, meseszerzőm, Lázár Ervin vagy éppen az URH együttes dobosaként megismert Salamon András. Mintha valami közös ügy lett volna ez a film.
Utánozható hangok
"Milyen okos, milyen ügyes, a legkisebb ugrifüles" vagy "tüskés hátú barátom", de ezeket nem volt elég szó szerint idézni, a báboknak hangot kölcsönző színészeket kellett megpróbálni utánozni. Nagybátyám parádés volt ebben, én határeset. Ám abban nem vagyok biztos, hogy csak emiatt néztük a Csukás István által írt A legkisebb ugrifüles című bábfilmsorozatokat, amelyekből az első széria 1975-ben készült el. Néztük annyiszor, ahányszor az akkori egyetlen állami tévé leadta. Márton András, Haumann Péter, Gálvölgyi János és a többiek. A magyar színjátszás legnagyobbjai "ereszkedtek le" - emelkedtek fel - a gyerekekhez. Nemhogy a mai fiatal színészeknek, de a kortársaimnak se adatott már meg, hogy ilyesmihez adják a nevüket.
Homo kadaricus
Gyerekként sokáig nem szerettem a Gusztáv című rajzfilmsorozatot. Azt hiszem azért, mert gyerekként is azt éreztem, hogy ezek a kis epizódok inkább felnőtt történetek, miközben azt gondoltam, hogy a rajzfilm a kisebbek privilégiuma. Szerintem már túl voltak az alkotók - Nepp József, Dargay Attila, Jankovics Marcell - az ötödik széria 120. epizódján is, amikor az újra és újra vetített kisember történeteire rákaptam. Mert egyszeriben megvilágosodtam, hogy ezek a történetek körülöttem is lejátszódnak, Gusztávot és társait én is ismerem, Gusztáv különböző kisszerűségeit naponta tapasztalhatom. Talán már középiskolás voltam, amikor az is leesett, hogy tulajdonképpen magunkon röhögünk, amikor a megrajzolt kádári kisemberen kacagunk. Akkor nem volt jó felismerés. Ma már hálás vagyok érte. Gusztáv sok mindenre megtanított.
Érthetetlen történet
Biztos vagyok benne, hogy Dárday István és Szalai Györgyi félig-meddig dokumentarista játékfilmjét csak évtizedekkel azután láttam, hogy elkészült. És már a demokrácia felnőttjeként nem igazán értettem, hogy a puha diktatúra közepén miként készülhettek a rendszerre, a kor emberére és apparátusára ennyire rossz fényt vető film. Azt persze nem tudtam, és ma sem tudom, 1975-ben hol mutathatták be a Jutalomutazás című filmet, így hányan láthatták és gondolkodhattak el rajta akkor, amikor Dárday nemcsak részben megírta, de meg is rendezte ezt a mozit. Amiben a szereplők jelentős része amatőr volt, a jelenetek többsége pedig legfeljebb instruált, de nem előre kitalált és megrendezett. Azt ma sem tudom, hogy a Jutalomutazás alapsztorija, miszerint egy úttörőt 1975-ben Angliába akartak egy hónapra kiküldeni, megtörténhetett-e akkoriban.
Ismeretlen Bacsó
Lehet, hogy nem kellene vele büszkélkednem, de Bacsó Péternek az Ereszd el a szakállamat! című filmjéről 2025-ig nem is hallottam. Aztán néhány héttel ezelőtt odatévedtem a magyar mozicsatornára, és ottragadtam Bacsó Péter 1975-ben készült szatírájánál. Elhajlásvizsgáló Hivatal, ahol a főszereplő - Helyey László - a vasúti kanyarok elhajlását vizsgálja? Micsoda? Parádés jelenetek sorozat az amúgy felesleges hivatalok burjánzásáról. Ahol nem az a legnagyobb baj, hogy hülyeségekkel foglalkoznak, hanem a fiatal kutató szakálla, amit minden áron le akarnak vágatni vele. Igazi bacsói szatíra, amiről nehéz eldönteni, hogy közben röhögjünk vagy sírjunk. Merthogy bár fél évszázados a film, analógiák ma is találhatók, mert Elhajlásvizsgáló Hivatalok ma is vannak, és sokszor fontosabb, hogyan nézel ki, minthogy ki vagy valójában.
Album

Ipari emlék
Az egykori Szolnoki Cukorgyárat ábrázoló, nagyjából száz éves képeslappal kapcsolatban szinte csak kérdéseim vannak. Ezek közül csak az egyik, hogy készülnek-e még valaha képes üdvözlőlapok - akár netes változatban - ipari üzemekről.
AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.
SzoborPark

Szolnoki ötvenhatos emlékhely
A hivatalosan nem létező közterületen tulajdonképpen négy "alkotás" áll, amelyek immár együtt jelentik a szolnoki ötvenhatos emlékhelyet. Első darabja nemcsak Szolnokon volt első, de az országban is, és máig a város legolcsóbban és leggyorsabban elkészült emlékműve.