2025.08.27. (szerda)

Lakótelepi festmény

Lakótelepi festmény

Dátum:

Olykor a pincelejárók kincseket rejtenek. Például a Móra Ferenc út környékét 1975 előtt megörökítő festményt. Hogy kik lehettek az alkotók, nem tudni, de szerintem többet ér ez a kép annál, mintsem csak véletlenül lehessen megnézni.

Szerintem nemcsak a régi épületeket, városrészeket lehet festményeken megörökíteni. Semmi bajom nincs azokkal a szocializmus évei alatt készült, már-már fotószerű képekkel, amelyek az adott pillanatot realista módon örökítették meg. Ráadásul, ha a festő a színekkel és a fényekkel is tudott játszani, és abból egy vidám kép született, még akár azt is mondhatom, jól esik ránézni az ilyen képekre. Ezért sem értem, hogy a Móra Ferenc út környékét megörökítő festményt miért a Fiumei úti iskola pincelejárójában tárolják. Ott, ahol csak akkor láthatja az ember, ha valaki nyitva felejti a portásfülke melletti faajtót.

Nem tudom, ki vagy kik készítették ezt a képet, abban viszont egészen biztos vagyok, hogy 1975 előtt mártogatták festékbe az ecsetet. A festmény jobb szélen ugyanis még nincs ott a Fiumei – akkori Ságvári úti – Általános Iskola új szárnya, aminek építését a gyermeklétszám felduzzadása indokolt az új lakótelepi iskola 1967-es átadása után szűk nyolc évvel. Feltételezhetjük, hogy a festő – vagy festők – az iskola első emeleti rajz tantermének ablakánál állhatott, ezért látszik az óvoda és a bölcsőde mögött a főiskola ma üresen álló – akkor talán épp a Vízügyi Szakközépiskolának otthont adó – épülete is. Bal kéz felől ott az orvosi rendelő épülete. Mellette viszont látható egy olyan sátortetős, sárga ház – valahol a későbbi Szövetség ABC mögött -, ami ma már nincs ott, viszont minden bizonnyal a környék egyik utolsó régi háza lehetett a hetvenes évek közepén.

Egy dologgal nem tudok mit kezdeni: a tízemeletes tömbök előtt látható, hat-nyolc emelet magas lámpákkal. Ezek kicsit túlméretezettnek tűnnek. De ez legyen a legnagyobb baj. A kép ezekkel vagy ezek nélkül is Szolnok hetvenes években kialakuló új arcának egy jellegzetes, az adott kort is jellemző ábrázolása.

Előző cikk
Következő cikk

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide a nevét

Megosztás:

Legfrissebbek

Hírlevél feliratkozás

spot_imgspot_img

További írások
Kapcsolódó

Verik a Csányi Tónit

Ismét egy olyan képeslap, aminek nem a képes oldala a legérdekesebb. A szöveges oldala alapján pedig biztosak lehetünk abban, hogy feladója, élőben nem látta a Szolnoki Művésztelepet, amit Művészkert néven örökített meg a Barasits-féle lap.

Egykori érkezés a Kossuth térre

A XIX-XX. század fordulóján Szolnok főterére, a mai Kossuth térre érkezőt ez a kép fogadhatta. A századfordulón kiadott képeslaphoz használható fotót - minden bizonnyal - az egykoron a mai Szapáry-Baross utca kereszteződésében álló Kereskedelmi Bank ablakából készítették.

Első Magyar Általános

Biztosító bérháza. Ez a két szó azonban már fért ki a Gorove utca 3. szám alatti telken felhúzott, tekintélyes, kétemeletes plusz magasföldszintes épület homlokzatára. Amely egyike annak a nagyjából tíz szolnoki bérháznak, amiket budapesti és bécsi mintára építettek az előző századforduló környékén.

Szolnokiak az új állomáson

Mármint az 1908-ban új állomáson. Az ehhez a képeslaphoz használt, később színezett fotó ugyanis biztos, hogy alig néhány hónappal a harmadik szolnoki vasútállomás átadása után készült. És a sokszor látott épület mellett legalább olyan érdekesek az állomáson álldogálók.