2025.08.27. (szerda)

Az évad végén virtuális elismerések

Az évad végén virtuális elismerések

Dátum:

Szűk nyolc hónap alatt 312 előadás azt jelenti, hogy háromnaponta négyszer gördült fel a függöny a Szigligetiben. Az pedig, hogy több mint 100 ezer néző volt kíváncsi a 10 idei produkcióra, jóval több a megszokásnál. Nem véletlen, hogy több darabot a következő évadban is műsoron kell tartani.

A 2015-16-os évad első bemutatóját, a Nagymamát, konkrétan megkönnyeztem. A Radó Denise rendezte Padlást az eredetinél is jobbnak tartottam, és nagyon örülök, hogy nemcsak az első, de a 49. előadást is láthattam. A Denevérről elismertem, hogy nem nekem repült, a Makrancos hölgy sem talált meg, viszont Szente Vajk Hello Dollyja nem okozott csalódást. A szolnoki Svejk Barabás Botond és Mészáros Pulcher István főszereplésével, pedig több volt, mint parádés. A Szín-Mű-Helyben a gyerekelőadásokat sajnos nem láttam, viszont a Furcsa párt és a Könyvtári capricciot többször is megnéztem. Azaz el kell ismernem, összességében ebben az évadban nekem nem okozott csalódást a Szolnoki Szigligeti Színház. Sőt, ki merem jelenteni, ebből az évadból is legalább annyi mindenre lesz érdemes emlékezni – előadásokra, színészi alakításokra, díszletekre és jelmezekre -, mint az elmúlt harmincból, amióta önszántamból járok színházba.

Egyszemélyes szerkesztőségem úgy döntött, hogy ettől az évtől virtuális elismerésben részesíti az évad legjobbjait. Leadott szavazatom alapján szeretném kihirdetni a „blogSzolnok Tisza-parti Világot Jelentő Deszkák” díj idei elismeréseit.

Az évad legjobb női színészének Gombos Juditot választottam, aki a Nagymamában, a Padlásban és különösen a Könyvtári capriccióban nyújtott alakításaival, illetve az elmúlt évtizedek színpadi alázatával érdemelte ki az elismerést. A legjobb férfi színész díját Mészáros Pulcher Istvánnak ítéltem, elsősorban a Svejkért, de nem kevésbé a Furcsa párban, a Nagymamában és a Denevérben nyújtott alakításaiért. A legjobb rendezés és egyben az év előadásának járó elismerést kénytelen vagyok megosztani a Padlás és a Könyvtári capriccio között, több okból is. Egyrészt nagyon szeretem a „szobaszínházi” előadásokat, rajongok az ősbemutatókért, szeretem, ha egy darab a mában játszódik – mindez pedig Kiss József darabja mellett szól. Másrészt a Padlást a hazai musical irodalom legjobbjának tartom, rengetegszer láttam már, Radó Denise mégis tudott újat mutatni.

A virtuális díjazottaknak ezúton nem elsősorban gratulálni szeretnék, hanem a köszönetemet kifejezni, hogy Színházat csinálnak Szolnokon.

És remélem, ez így lesz jövőre is. Amire a 2016-17-es évadterv ad is némi reményt. Az Anconai szerelmeseket többször láttam a fővárosi Radnótiban, sőt DVD-n is őrzöm, így kíváncsi vagyok, hogy Molnár László vezényletével mit hoznak ki belőle a szolnokiak szeptember végétől. A Vidám kísértet mintha ment volna már Szolnokon, de Gombos Judit főszereplése és Kiss József rendezése miatt nem lehet kétséges, hogy várom az október elejét. G. B. Show Szent Johannája leginkább Babarczy László rendezése miatt ígérkezik izgalmasnak, miként a Kőszívű ember fiai is, amit Csiszár Imre állít majd színpadra a Szigligetiben. Radó Denise ismét zenés darabot dirigálhat, így nem lehet kétséges, hogy különleges My Fair Ladyt látunk majd. Heltai Naftalinjának, a Szín-Mű-Hely izgalmas Mikvéjének épp úgy örülök, mint a bérleten kívüli Süsü, a sárkánynak, amit Jankovics Anna színésznő rendez jövőre.

Tegnap utoljára gördült le a függöny az idei évadban a Szigligeti színpadán. Ami azt jelenti, hogy majdnem négy hónapot kell várnunk a következő bemutatóra. Öröm az ürömben, hogy a függöny felgördülésére valamivel kevesebbet, hiszen a Hello Dollyt szeptember 3-án ismét láthatja a közönség, 5-én pedig ezzel indul Budapesten a Vidéki Színházak Fesztiválja. De az évadzárón elhangzottak alapján a Padlás, a Furcsa pár és a Svejk is látható lesz a 2016-17-es évadban.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide a nevét

Megosztás:

Legfrissebbek

Hírlevél feliratkozás

spot_imgspot_img

További írások
Kapcsolódó

A direktor, a rendező és a színészek

Ahol nemcsak emlékeznek, de valamiféle emlékművet is állítanak egykori színházi nagyságoknak, ott talán van remény arra, hogy a ma színházi emlékezőire is színházi emberként emlékezzenek majd valamikor. És talán hagyomány is teremtődött.

Gyár állt itt

Talán a mai szolnoki gyárak és nagy munkáltatók is egyszer olyan legendái lesznek a város történetének, mint amilyenekké sok évtizeddel ezelőtt a Vegyi, a Cukorgyár, az ÁÉV, a Mezőgép vagy éppen a környék téeszei lettek. Igaz, többségük jóval több volt, mint szimpla munkahely.

Garázsváros

Mi az? Csúnyák, korszerűtlenek és értékes területeket foglalnak el. Igen, a szolnoki garázssorok. Mikor hangozhatott el először a fentihez hasonló megállapítás hivatalosan? Szolnok első embere 1973 nyarán mondta mindezt, amikor még csak 500 ilyen garázs volt a városban. És ma?

Rendszerváltó év Szolnokon: 1989. február

Egy kívülálló számára úgy tűnhetett, hogy az MSZMP megyei pártértekezlet tartotta izgalomba a szolnokiakat harminc évvel ezelőtt, hiszen 1989 februárjában erről írt legtöbbet a megyei napilap. Miközben döntöttek a szovjet csapatok kivonásáról és nem állt le az új Tisza-híd tervezés sem.