2026.04.30. (csütörtök)

Eltűnt kávéház

Eltűnt kávéház

Dátum:

Valamikor az előző századfordulón működött egy kávéház a Baross és a Szapáry utcák kereszteződésében. Hungária volt a neve, és valahol a ma büféként működő aluljáró helyén állhatott. Hogy mikor tűnt el?

Valamikor az előző századfordulón működött egy kávéház a Baross és a Szapáry utcák kereszteződésében. Hungária volt a neve, és valahol a ma büféként működő aluljáró helyén állhatott. Hogy mikor tűnt el?

Mielőtt bárki rávágná, hogy akkor, amikor a hetvenes évek közepén az új 4-es főutat elkezdték építeni, szögezzük le, hogy addigra ez a ház már rég nem volt a helyén. A Baross utca 3. szám felszámolása kapcsán, a hetvenes évek elején készült fotókon ugyanis már azt láthatjuk, hogy az 1-es számú telek üres, kvázi park. De már a harmincas években készült képeslapokon sincs nyoma a kávéháznak, maximum az egykor annak otthont adó épületnek, aminek portálját addigra alaposan átépítették. Fura számomra, hogy a város közepéről, a múlt század elején, amikor a kávéházak a virágkorukat élték Szolnokon is, egyszerűen eltűnt egy ilyen intézmény.

Ami ezen a múlt század fordulóján készült képeslapon még megvolt, sőt az előtte álló, kamerába bámuló „tömeg” alapján azt gondolhatjuk, sikeresen is működött. A Baross utcára néző négy nagy ablaka és a Kossuth tér felé néző három hasonló portál alapján pedig azt is feltételezhetjük, hogy nem is lehetett kisméretű vendéglátóegység. Ami ráadásul – ahogy ezt a képeslap is mutatja -, tényleg jó helyen volt.

A képeslap bal szélén ugyanis Kindlovics-bazárt láthatjuk, ami a nevét részben az építtetőjéről, részben a földszintjén működő számos üzletről kapta, ami feltételezhetően komoly forgalmat generált a környéknek. Ami pedig bő száztíz évvel ezelőtt amiatt is kivételes hely volt a városban, hogy – amint itt látható – macskaköves út, járda, sőt közvilágítás is jellemezte. Arról nem is beszélve, hogy az anziksznak használt fotó tanúsága szerint tervezett fásítás is történhetett akkoriban város ezen részén, hiszen a télies képen gondosan megtámasztott facsemeték is láthatóak az út mentén. Ráadásul, aki a belvárosba jött a vasútállomás felől, annak a Hungária kávéház előtt is el kellett haladnia gyalog vagy olyan konflisokkal, amit a fotón is látunk távolodni.

Mindent egybevetve, Szolnok egyik legfrekventáltabb helyén állt egykor a Hungária kávéház. A korabeli korzó elején, ahonnan egy háznyira már akár a Kádár cukrászda is működhetett, négyre meg a Nemzeti Szálloda, földszintjén hasonló műintézménnyel. Lehet, hogy ezek okozták a Hungária vesztét?

Előző cikk
Következő cikk

Megosztás:

Legfrissebbek

Hírlevél feliratkozás

spot_imgspot_img

További írások
Kapcsolódó

Átnézünk a híd alatt

Weinstock Ernő 1928 és 1932 között készült fotóján látszik igazán, milyen szép volt Szolnok első vasbeton közúti hídja, amely alatt átnézve a Tisza-part akkori fejlődése is felsejlik.

Az Adyn 4 évvel korábban

Nem kétséges, hogy ez a fotó Szolnokon készült, miként abban is biztosak lehetünk, hogy nem 1978-ban, ahogy a nagyszerű Fortepan jelzi, hanem inkább 1974 nyarán. Egyszerű indokolni.

Sok kérdés még megoldatlan

Milyen célt szolgált ez a képeslap méretű kartonkép? A szolnoki Szabadság térről 1911 előtt készülhetett ilyen fotó? Gyömörey Félix házát akkor és azok építették, ahogy ma gondoljuk?

Szolnoki konflis, 1966

Abban nem vagyok biztos, hogy Szolnok utolsó konflisa látható ezen a képen, az azonban bizonyos, hogy a fogat a vasútállomástól a centrum felé indult az akkori Beloiannisz utca végén.