2026.08.25. (kedd)

Régi reklámok (2.)

Régi reklámok (2.)

Dátum:

A Kossuth téren tényleg volt egy Casco fényreklám. Az Ady Endre úton pedig egy Patyolatos. Az előbbiről már majdnem azt hittem, csak odaképzeltem gyerekkoromban, az utóbbit meg felnőtt fejjel nem vettem észre. Fényreklámok Szolnokon: filmszínház, TOMI, Cukorgyár.

11-cascoTisztán emlékszem gyerekkoromból a két Kossuth téri fényreklámra. Az egyik az úgynevezett 1. számú irodaház, avagy régi Néplap székház tetején világított, a másik pedig vele szemben, a színház szervezőirodája fölött. Az előbbiről rengeteg képeslap maradt fenn, és bárkit kérdeztem, egyértelműen emlékezett a zölden világító OTP reklámra. A másikról, a Casco reklámról, ami emlékeim szerint úgy volt megcsinálva, mintha a két szélén kerék forgott volna, teljesen úgy tűnt, csak az emlékeimben él. És nem is világított pirosan annak a háznak a tetején.

Aztán beugrott a bizonyíték. A Szigligeti Szervezőiroda IWIW profilján találtam egy nagyon régi, fekete-fehér képet, amelyik a jegyirodának otthont adó házat ábrázolja. És a képen ott a Casco felirat, szélén a két kerékkel. Talán az ilyesmi csak engem érdekel, de jó lenne tudni, hogy a Szolnokra egykor oly jellemző reklám mikor és miért tűnt el a ház tetejéről. És vajon mi lett vele?

11-patyolatVan viszont egy másik fényreklám, amelyik alatt többször is elmentem, de csak koratavasszal vettem észre. Talán csak az ad felmentést, hogy a vele szemben lévő falon díszeleg a város egyik legszebb régi reklámja. Igaz, a Tisza-cipőé „csak” fémből van. Ez az általam észre nem vett reklám viszont egykor világíthatott is, talán akkor, amikor még érdemes volt a Patyolat vállalatot, vagy a vegytisztítás szolgáltatást hirdetni. Valami hasonlóval foglalkozó cég ma is működik alatta, ott az Ady Endre úton, a piaccal szemben. A fényreklám viszont szép lassan elpusztul. A tartószerkezet még a helyén van, a borítást is fel lehet ismerni, viszont a fényforrások mára alig kivehetők. Szerintem kereskedelemtörténeti emlék, amit érdemes lenne megmenteni.

Ahogy vigyázni kellene az egykori Tallin Mozi oldalán lévő cirádás „filmszínház” feliratra is. A mozi már rég nem létezik, viszont a fényreklám még a helyén van. Ahogy a Tisza Mozi megőrizte a régi, egykor a bejárat fölött világító „mozi” feliratot, úgy talán ezt is kár lenne veszni hagyni.

Láthatóan jó kezekbe került egy másik, hasonló korú fényreklám. A Vegyi Művek lakótelepen található a TOMI Vendéglő, aminek cégére régi fényreklám az ajtó felett. Nem tudom, hogy a két felirat egyszerre került-e ide, vagy csak később egyesítették, viszont a szememben nagy tett a megmentésük. A „vendéglő” felirat nagyjából ugyanolyan szép, cirádás betűkből áll, mint a Tallinnál a filmszínház, a „TOMI” pedig számomra ugyanolyan hatású, mint az egykori mosópor dobozain látható betűk.

11-cukorgyar_400Régen jártam arra, nem tudom, hogy a Szolnoki Cukorgyár egykori központi épületén látható, ugyancsak világító betűkből kirakott gyárnév túlélte-e a pusztulást. Nem vagyok benne biztos, de a szerkezetét nézve feltételezem, hogy valaha ez a felirat is világíthatott. Az azonban biztosnak tűnik, hogy a fentebb felsorolt fényreklámoknál ez fiatalabb. Itt ugyanis már nem cirádás, kézzel írott betűket imitál a felirat, hanem egyesével nyomtatott betűket. Amelyek így is szépek, és így is érdemesek lennének arra, hogy fennmaradjanak.

Megosztás:

Legfrissebbek

Hírlevél feliratkozás

spot_imgspot_img

További írások
Kapcsolódó

Felépült végül a házuk

NYÁRI ISMÉTLÉS: Szolnok rendszerváltás előtti négy évtizedes történetében hangsúlyos szerepet kapott a lakásépítés, ami a korabeli napilapban is tetten érhető. Miként a fejlődés egyéb következményei is.

Egykori kora tavaszok

NYÁRI ISMÉTLÉS: Tanulóváros a vasútállomásnál, olajosok által támogatott iskolabővítés az Abonyi úton, 90 fős vetítőteremmel megálmodott moziüzemi székház, és egy meg nem épült 1000 fős sportcsarnok.

Színes februárok

NYÁRI ISMÉTLÉS: Évtizedekkel ezelőtt korizni lehetett a csónakázó tavon, jeget vermeltek a Tiszáról és Szolnok volt az ország leghidegebb pontja. Miközben tervek és építkezések is színesítették a híreket.

Évtizedes januárok

NYÁRI ISMÉTLÉS: Hetven éve 361 lakás épült Szolnokon, 1966 első napjaiban pedig 2,5 ezren vártak lakásra a városban. Öt évtizede Szolnok lakóinak 43%-a 30 évnél fiatalabb volt. Szemezgetés régi hírekből.